Идеята за ембарго на ЕС върху руския петрол оскъпи още „черното злато“
Днешната търговия започна с увеличение за четвърта поредна сесия

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Цените на петрола продължават положителната серия и във вторник, а причина за това са опасенията за доставките на фона на обсъжданата от европейските лидери забрана за внос от Русия, предава Reuters. Търговията днес стартира с поскъпване на „черното злато“ за четвърта поредна сесия, като фючърсите на сорт Брент скочиха с 2.75% до 118.50 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 2.35% до 112.50 долара за барел.
Двата основни сорта суров петрол започнаха седмицата с ръст от над 7% в понеделник, когато страните от ЕС обсъждаха опцията да последват примера на Вашингтон и да наложат ембарго върху вноса на руски енергийни продукти заради войната в Украйна.
Някои членове настояват да се увеличи натискът върху Кремъл заради инвазията, като се наложат повече санкции на стрната. Други, сред които все още разчитащата на руски горива Германия, не са склонни за удари върху такива ключови сектори.
Към натиска върху цените се прибави и предупреждението на Саудитска Арабия, че атаките на йеменските бунтовници срещу нейните петролни съоръжения представляват „пряка заплаха“ за световните доставки. Припомняме, че обект на нападение станаха съоръжения в Червено море, принадлежащи на петролния гигант Saudi Aramco.
Рязкото покачване на цените на нефта е основен фактор за сътресенията на световните пазари през последните седмици. Търсенето се увеличава на фона на възобновяването на икономическите дейности, но това се случва в момент, когато доставките са ограничени.
Едуард Моя, пазаране анализатор от OANDA, заяви, че решението на Китай да не прибягва до широкообхватни блокирания също помага на цените на нефта, тъй като краткосрочният удар върху търсенето на суров петрол би трябвало да е временен.
Въпросът с петрола остава геополитически и в момента изглежда, че рисковете нарастват, а това може да доведе до повишаване на цените.“