Икономиката в еврозоната се срива
Най-новите бизнес проучвания са крайно песимистични

Еврозоната ще претърпи още по-слаб растеж през тази година, след като икономиката в региона ще се разширява съвсем слабо. Това става ясно от последното проучване на пазара на социологическата компания Markit, която оперира главно във финансовия сектор.
Растежът в еврозоната за последните три месеца е едва 0.1%, като според организацията хиляди фирми изпитват сериозни затруднения при изпълнението на всекидневните си дейности. Те ще успеят да се закрепят още известно време, но стабилното им икономическо състояние ще зависи най-вече от постоянно падащите цени и еластичността на търсенето, според материал на Euronews.
В Германия управлението на организациите е затруднено от намалялата производителност, а във втората по големина икономика в еврозоната – Франция, положението също не е цветущо, споделя тревогите си Джеръми Стреч, началник на Forex Strategy: „Ако станем свидетели на по-нататъшно отслабване на френската икономика, това наистина ще засили степента на тревога в еврозоната и това ще залегне като първостепенна грижа. Въпреки това перспективите пред германската икономика са далеч по-добри, отколкото тези на останалите западни пазари, така че предложенията следва да дойдат точно от там“.
Италианският сектор на услугите също се свива за първи път от три месеца насам, като през декември цялостната дейност на търговци, подизпълнители и инвеститори претърпява спад. Продажбите също не са задоволителни според окончателния PMI индекс на Markit, който се основава на изследвания върху хиляди компании в целия регион и се смята за надежден показател.
Европейската централна банка вече трябва да предприеме конкретни ефективни мерки за стимулиране.
Намаляването на лихвените проценти до почти нулеви стойности и ниските заеми на банките не работят, така че Марио Драги трябва да направи това, което централните банки в САЩ, Великобритания и Япония направиха, а именно изкупуването на държавен дълг, което да вкара пари в икономиката, допълва изданието.
Но много икономисти не са убедени дали това ще бъде достатъчно ефективно. Всеобщото мнение е, че незначително намаление на и без това ниските лихвени проценти е слабо вероятно да доведе до бум, независимо дали става дума за растеж или инфлация.
Дори и с политиката на ЕЦБ, усещането сред икономистите е, че инфлацията и растежа се очаква да останат болезнено слаби, предизвиквайки опасения на друга финансова криза. Тези страхове са подпомогнати от вероятността, че Гърция може да напусне еврозоната съвсем скоро, въпреки опроверженията от тяхна страна.