Имотният пазар в България през 2022 г.: Внимавайте с покупките
Експертите отричат да има имотен балон, но се върви към такъв

Снимка: Красимир Свраков
Цените на имотите в България все още не са достигнали своя връх Еверест. През настоящата 2022 г. ще се запази тенденцията от миналата година и цените на жилищата ще продължават да се покачват. При новото строителство ръстът ще е между 5-7%.
Дори Еверест има три подстъпа преди върха. Ние не сме го стигнали и ще вървим още нагоре“, коментира Гергана Бахчеванова, изпълнителен директор на „Адрес“ по време на организирана дискусия по темата.
Експертите отново отхвърлят тезата за наличието на имотен балон, поне засега. Такъв се появява, когато ръстът на цените на годишна база е по-голям от 10%. Така е било през кризисната 2008 г., посочи Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Credit Center. За нездравословен имотен пазар може да се говори, когато ръстът на цените изпревари ръста на доходите. Въпреки това Тошев призова за повече разум.
Ние сме вървим към имотен балон. Заради това призовавам за повече разум всички участници на пазара.“
Според Тошев лихвите по ипотечните кредити ще се запазят ниски и през 2022 г. Ръст може да се очаква след 2-3 години. Това допълнително ще активира купувачите да правят сделки през тази година.
По отношение на опитите на БНБ да охлади кредитирането, Тошев посочи, че това не е нещо изключително.
Това се прави, за да няма рязко покачване на лошите кредити."
Нова група купувачи на пазара
Ръстът на сделките, който бе отчетен през последните 2-3 години, се обуславя от промяна на профила на купувачите. Най-активни са младите хора до 30-годишна възраст, които получават високи доходи и не се притесняват да изплащат ипотечен кредит.
„Пандемията не успя да понижи цените, въпреки че такива бяха очакванията. Напротив – през кризата домът се превърна в основен център и всеки иска по-добри условия“, коментира Ирина Кънева, търговски и маркетинг директор в BLD.
Цените на имотите са реални, но все пак има и някои изключения на продавачи, които имат нереални представи за състоянието на жилището, което предлагат.
Криза при инвеститорите няма
Строителен бум не се очаква през 2022 г. Ако се наложи, инвеститорите може да забавят сделките заради поскъпването на строителните материали. Развалени сделки все още няма.
Големите компании могат да покрият рисковете от поскъпването на материалите, защото планират дългосрочно. За нас е важна репутацията сред клиентите ни и изпълняваме условията по предварителните договори“, обясни Кръстева.
Според нея повечето хората купуват имот, за да съхранят парите си. Новото строителство остава предпочитано пред старото. Въпреки това има и купувачи, които се притесняват, когато купуват на зелено. Банките кредитират поетапно след получаване на акт 14, което е добра тенденция.
Съветите на експертите
Миналата година по-голяма част от имотните агенции съветваха купувачите, че моментът за покупка е дошъл. Сега вече съветват имоти да се купуват, ако наистина има нужда от подобна покупка. Препоръчително е купувачите, които решат да финансират сделките с ипотечен кредит, да имат поне спестени 15% от цялата сума, да разполагат със сигурен доход, както и да имат заделени от 3 до 6-месечни вноски по кредита.
Експертите не препоръчват да се правят инвестиции с кредити. За да не станат клиенти на колекторските фирми, купувачите не трябва да надценяват възможностите си.