Какво следва след референдума в Каталуния
Освен политически сътресения, предстоят и икономически

Отношенията между регионалното правителство на Каталуния и националното в Мадрид достигнаха най-ниската си точка от години след проведения в неделя референдум за независимост. Така конституционната криза в Испания става все по-задълбочена. Политически анализатори и икономисти се питат какво може да се случи след вота, по време на който полиция и гласоподаватели, подкрепящи независимостта, влязоха в сблъсък.
Рано в понеделник говорителят на регионалното каталунско правителство Джорди Търъл коментира пред репортери, че 2.26 млн. души са дали гласа си в неделя, като 90% от тях са подкрепили отделяне на Каталуния от Испания. Избирателната активност обаче беше ниска – около 42%.
Вотът беше обявен за незаконен от испанските правителство и Конституционния съд, но все пак беше проведен. Не го спряха и насилствените действия на жандармерията, която дори употреби гумени патрони и палки срещу тълпите. Някои каталунци отговориха с барикади на изборни секции, за да попречат на правоохранителните органи да изземат урните за гласуване.
Конфликтът
Премиерът на Каталуния Карлес Пучдемон осъди испанските правителство и полиция заради опита им да осуетят вота. В телевизионно обръщение в неделя вечерта той заяви, че „през този ден на надежда и страдание каталунските граждани си заслужиха правото да имат независима държава под формата на република”. Той добави, че през следващите дни резултатите от гласуването ще бъдат предадени на регионалния парламент, който да реши какви да са следващите стъпки на Каталуния.
Испанският министър-председател Мариано Рахой отрече валидността на вота в неделя вечерта: „В този час мога да ви кажа най-категорично това, което вие вече знаете и което видяхме през този ден. В Каталуния днес не е имало референдум за самоопределение”. Той призова също за единство и подчерта факта, че избирателната активност при гласуването е била ниска. Рахой се очаква да се срещне с представители на други политически партии, за да обсъдят вота и какво да правят занапред.
Рахой и други лидери на политически партии както в Испания, така и в Каталуния, призовават за преговори с цел преодоляване на безизходицата и засиленото напрежение между правителствата в Барселона и Мадрид.
Федерико Стейнбърг, старши анализатор в Elcano Royal Institute, е съгласен, че е нужен диалог. „Сега се насочваме към една много деликатна ситуация. Първо трябва да видим как каталунското правителство реагира на това, което наричат референдум, което очевидно не е в рамките на испанската конституция и върховенството на закона, трябва да видим дали има едностранна декларация на независимост или не”, коментира той.
„Ако това се случи, трябва да видим какъв е отговорът от централното правителство и той може да е в рамките на конституцията да суспендира правомощията на региона Каталуния”, добавя Стейнбърг.
Икономическият удар
Встрани от политическите последици от референдума, Каталуния е жизнено важна за по-широката икономика на Испания. Тя носи около 19% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Испания, сочат данни от каталунското правителство за 2016 г. Това означава, че всякакви опити за отцепване, могат да нанесат тежък удар върху икономиката на Испания.
В понеделник европейските пазари изглеждаха сравнително неповлияни от събитията в Каталуния, отваряйки с високи стойности на акциите. Испанският индекс IBEX отвори с 1.3% по-ниско, като испанските банки понесоха удар и цените на заемите се повишиха – като доходността по бенчмарковите 10-годишни испански облигации се повиши до 1.67% - докато несигурността относно бъдещето на Каталуния подложи на изпитание мнението на инвеститорите.
Джайлс Кийтинг, управляващ директор в компанията за мениджмънт на инвестиции Werthstein, коментира, че има риск кризата да се задълбочи и да доведе до по-нататъшни сътресения на пазарите. „Както често се случва на пазарите, досега инвеститорите просто си затвориха очите на практика по целия въпрос, но колкото повече вървим напред, толкова повече това ще се променя. Ако това стане истинска конституционна криза, тогава ще видите обрат на това (затваряне на очите – б.р.). Мисля, че има опасност от арести на някои от каталунските лидери и това може да разтърси инвеститорите”, коментира Кийтинг.