Калфин внася отново предложението за МРЗ до 380 лв.
Вицепремиерът посочи аргументи, които доказват уместното нарастване на минималната заплата
Министерски съвет ще обжалва решението на Върховния административен съд (ВАС), с което бе отменено постановлението на кабинета за повишаване на минималната работна заплата (МРЗ). Това заяви пред журналисти вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин след днешното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Първоначалната реакция на кабинета от миналата седмица беше, че решението на съда няма да се обжалва. Решението е на правната дирекция на МС, тъй като се обжалва акт на съда, без да влиза в детайли.
Калфин обяви, че отново ще бъде внесено в МС същото предложение за нарастване на МРЗ за 2015 година – до 360 лв. от юли.
Заседанието на Тристранния съвет е преминало формално, като социалните партньори повториха позициите си за и против нарастрането на минималната работна заплата. Всички те останаха на различни мнения за това трябва ли, с колко и кога да се повишава минималното възнаграждение и съветът не стигна до единно решение по въпроса.
Вицепремиерът посочи и аргументи, които доказват уместното нарастване на минималната заплата. Той каза, че икономиката ни вече е успяла да излезе от дългите месеци на дефлация, която е „най-големият убиец на една икономика“. Може би не само МРЗ има принос, но е очевидно, че когато се повишават доходите на хората с най-ниски доходи, те не спестяват, а повишават потреблението, което действа благотворно на икономиката, каза Калфин.
Той посочи, че не е намаляла и заетостта, а точно обратното – намаляла е безработицата спрямо началото на годината. Икономическите показатели ни показват, че увеличаването на най-ниските доходи имат добро влияние върху вътрешния пазар и икономиката, допълни той.
Калфин обърна внимание и на добавката за прослужено време, която се изплаща от работодателите в страната. Според него тя изкривява сметките и на практика никой не работи на минимална заплата. По негови изчисления дори тези, които работят на минимална заплата, получават поне 425 лева бруто възнаграждение.
Министърът на финансите Владислав Горанов, който също участва в НСТС, заяви, че ще подкрепи всяко решение за МРЗ, съгласувано с партньорите, но не и автоматизъм при увеличението на показателя. По думите му няма съвършен механизъм, който да отчита зависимостите между отделните икономически параметри.
Горанов се извини от името на МС за „профанския начин“, по който бе прескочен тристранният съвет за това важно решение.