Кой има проблем Румъния да стане най-големият производител на газ в Европа?
Румъния вероятно ще стане един от основните доставчици на газ за Австрия и Унгария

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Румъния започна работа по разработването на най-големия си проект за природен газ Neptun Deep, който се надява да я превърне в най-големия производител на природен газ в Европейския съюз. Със своя офшорен газов проект Румъния има за цел да извлече приблизително 100 млрд. куб. м природен газ.
Министърът на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдуя описва страната като „стратегическа транзитна точка и важен регионален играч“. Това заяви той при подписване на заповедта за изграждането на нов тръбопровод, който да свърже находището с тръбопровода BRUA, който доставя газ за Унгария и Австрия.
Активисти обаче заклеймиха проекта поради…
…опасения за околната среда
От Greenpeace Romania изтъкват, че този проект ще има негативно въздействие върху климата. Подобно мнение изтъкват и от асоциацията BankWatch Romania, основана през 2012 г. с цел да предотврати отрицателното екологично на публични и частни проекти и да насърчи устойчиви алтернативи.
BankWatch изчисли, че Neptun Deep ще отделя 18 млн. куб. м въглероден диоксид на годишна база – почти колкото целият румънски електроенергиен сектор произвежда в момента за година. Това би било много значителен скок на емисиите“, посочва Палука Петку от BankWatch пред Euronews.
Тя обяснява, че тези емисии са „косвени“, тъй като произтичат от изгарянето на газ, а не от директното строителство и използване на инфраструктурата. В оценката на въздействието те не се споменават.
За BankWatch това е проблематично, тъй като емисиите са пряк резултат от проекта.
Освен значителното си въздействие върху климата, проектът Neptun Deep представлява значителна заплаха за биоразнообразието. Документацията, представена за екологичното споразумение на проекта, подчертава смущенията върху рибите, морските бозайници и сухоземните видове, както и техните местообитания.
Правителството обаче твърди, че Neptun Deep е необходим за повишаване на енергийната сигурност на страната и Европейския съюз, тъй като ще отслаби зависимостта от руските изкопаеми горива.
Говорител на Европейската комисия също защити проекта.
Друга област на безпокойство е…
…реакцията на Русия
Румъния се надява да доставя газ за Австрия и Унгария чрез газопровода BRUA. Тъй като тези страни разчитат в голяма степен на руски газ, проектът може допълнително да обтегне отношенията на Румъния с Русия.
През 2023 г. Унгария увеличи вноса на газ от Русия, докато вносът на Австрия се върна до нивата, наблюдавани преди Москва да започне пълномащабната си инвазия в Украйна.
„Очаква се, че Русия ще се противопостави на тези проекти за природен газ“, пише американският тинк-танк Atlantic Council.
Въпросът за финансирането
Фондът за модернизация на Европейския съюз ще инвестира 85 млн. евро в новостроящия се тръбопровод на обща прогнозна стойност 478 млн. евро.
Добивът на Neptun Deep несъмнено би увеличил дела на газа в електроенергийния микс на Румъния. През 2022 г. това е 17.6%, което го прави четвъртият най-голям източник след водноелектрическата енергия (25%), ядрената енергия (20%) и въглищата (18.5%).
Точното увеличение на дела на газа обаче остава неясно в зависимост от това колко от 8-те млрд. куб. м газ, добиван годишно, ще остане в страната.
Междувременно възобновяемите енергийни източници, като слънчева и вятърна, представляват 16% през 2022 г.