Нинова прокара закона за колекторите в Министерския съвет
Вицепремиерът обещава да спре тормоза, принудата и заплахите и вдига финансовите изисквания за дейността

© ECONOMIC.BG / БТА
Колекторските фирми вече ще подлежат на регулация, след като правителството одобри проект на Закон за събиране на вземания по потребителски договори. Нормативният акт има за цел да прекрати лошите практики в работата на дружествата за събиране на вземания, като се въвеждат "строги и ясни" правила и ограничения, забраняващи натиска над гражданите.
Забранява се на колекторите да използват методи като тормоз, принуда, заплахи, обиди или физическо насилие, за да принуждават длъжниците да изплащат задълженията си – неща, които са забранени и в Наказателния кодекс.
Министерски съвет прие дългоочаквания закон за колекторските фирми. Вярваме, че с него решаваме дълго отлаган проблем и въпроса с многогодишния тормоз върху стотици потребители. Още днес той ще тръгне към Народното събрание“, коментира вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова.
Вицепремиерът вярвам, че ще законопроектът ще бъде приет, защото предварително е консултиран с четирите партии от управляващото мнозинство, "както и с множество потребителски организации".
Със законопроекта се цели да се постигне изсветляване на работата на колекторските фирми и реален баланс между възможностите на кредиторите за търсене на задължения по законен, регулиран начин, така че да гарантират прозрачна и добросъвестна работа и категорична защита на човешките права, се казва в решението на МС.
В мотивите към решението на Министерския съвет се посочва, че "към настоящия момент няма защита на правата на потребителите в областта на събиране на вземания по просрочени потребителски договори, а съществуващите общи правила за защита на потребителите са неприложими".
Приемането на единни правила за дейността на дружествата за събиране на вземания ще осигури високо ниво на защита на потребителите и ще повиши тяхното доверие в сектора“, се посочва още там.
Предвижда се само дружества, вписани в специален единен регистър към министъра на икономиката и индустрията, да могат да събират вземания от потребители. Въвеждат се изисквания за регистрация на дружествата за събиране на вземания – капитал от 500 000 лв. и сключена застраховка „Професионална отговорност".
Контролът върху тях ще се извършва от Комисията за защита на потребителите към министъра на икономиката и индустрията.
Нинова поясни, че Законът предвижда "сериозни" санкции и глоби при неизпълнение на задълженията. Глобата за физически лица ще бъде от 5000 до 15 000 лв., а за юридически и еднолични търговци – от 10 000 до 50 000 лв.