Литва строи най-големия технологичен кампус в Европа
Tech Zity ще струва 100 млн. евро и ще се простира на площ от 55 000 кв. метра, а в него ще работят 5 000 служители в дигиталната сфера
В опит да превърне Вилнюс в новата технологична столица на Прибалтика, Литва строи огромен технологичен кампус, който ще бъде най-големият в Европа. Кампусът, който се строи от компанията Tech Zity, ще струва 100 млн. евро и ще се простира на площ от 55 000 кв. метра, а в него ще работят 5 000 служители в дигиталната сфера, обявиха от компанията, пише CNBC.
Това означава, че новият кампус ще бъде по-голям от парижкия Station F, който в момента е най-големият стартъп кампус в Европа. Строителството е вдъхновено от британски проекти за обновяване, като електроцентралата Battersea и галерията за модерно изкуство Tate Modern.
Tech Zity ще реновира шивашки фабрики в изоставена промишлена зона в Новия град на Вилнюс, запазвайки височината на таваните най-малко 7 метра. Проектът има за цел да насърчи технологичните служители във Вилнюс да се върнат в офиса след пандемията. Технологичните компании оказват все по-голям натиск за връщането на служителите им в офиса, в опит да обърнат тенденцията на дистанционна работа от времето на пандемията.
Разрастващата се технологична сцена
Според Дариус Закайтис - основател на Tech Zity - технологичната екосистема в Литва се разраства значително през последното десетилетие, според
Когато стартирах преди 30 години, литовската технологична система се състоеше от 200 души. Сега те са 18 000. Разрастването е резултат от това, че в продължение на 10 години активни млади хора изграждат нови компании всеки ден. Някои от тях са много успешни”, каза Закайтис.
“Литовците са много продуктивни, ориентирани към постигането на резултати, висококвалифицирани и много агресивно градят своите собствени компании”, допълни той.
Вилнюс, който е вторият най-голям град в Прибалтика, е дом на процъфтяваща технологична индустрия, в това число и на сериозни "еднорози" (фирми с оценка от 1 млрд. долара), като компанията за търговия с дрехи втора употреба Vinted и компанията за киберсигурност Nord. Nord разполага със собствен кампус с площ от 300 кв. м. във Вилнюс на около 300 метра от този на Tech Zity, докато централата на Vinted е на около 200 метра.
Новият кампус на Tech Zity ще разполага с площи за съвместно съжителство, ресторанти и барове, както и с културни и образователни съоръжения.
Вилнюс запазва твърдата си позиция на европейската технологична сцена благодарение на иновациите и визионерските компании, като Tech Zity”, заяви кметът на столицата Валдас Бенкускас.
“Технологичните компании в Литва генерират близо 99% от приходите си в чужбина”, каза още той, допълвайки, че технологичната сцена в страната е израдена по модела на тази в Израел, от която излизат редица успели в световен мащаб компании, като Mobileye и Waze.
Tech Zity управлява три технологични кампуса във Вилнюс - Tech Park, Tech Loft и Tech Spa, които са дом на компании като Google, Bored Panda и Kilo Health. Щатската стрийминг платформа Netflix е използвала обекти на Tech Zity за заснемане на свои проекти, в това число и документалната поредица “The Playlist”, която се фокусира върху основателя на Spotify Даниел Ек.
Технологичните паркове на Tech Zity заемат площ от 20 000 кв. м. в момента, като целта на компанията е тя да нарасне до 80 000 кв. м., включвайки новите кампуси, настощите сгради и други проекти.
Дълъг път
Въпреки успехите напоследък, Литва е далече от това да се превърне в голям технологичен център, който да се конкурира със страни като Великобритания, Франция или Германия. Страната е привлякла 222 млн. евро рискови капитали през 2022 г., което бледнее в сравнение със Западна Европа. За сравнение технологичните стартъп компании във Великобритания са набрали 30 млрд. долара финансиране, а тези във Франция - 13.5 млрд. евро. Според местни основатели на компании, Литва обаче привлича все повече интерес от страна на рискови капиталисти.
Всички водещи компании за рисков капитал вече идват в Литва и разговарят със стартъп компани, бизнес ангели и всички останали. Литовският стартъп Kevin набра последно средства от Accel, докато Vinted има инвестиции от Insight Parnters, EQT, Accel и много други”, каза през ноември пред CNBC Том Окман, съосновател на Nord Security.