Миграцията може да разруши Европа
Ангела Меркел призова европейците да не допускат хаос в Гърция

Мигрантската криза продължава да мъчи европейските държави и сериозно обтяга отношенията помежду им. Лидерите на ЕС нямат обща позиция как да се справят с ежедневния поток, който приижда към страните им и това е най-голямата заплаха за Обединена Европа.
Седмица преди срещата на върха, определена за решаване на миграционната криза, лидери от ЕС размениха остри реплики чрез медиите в своите страни, предаде БНР.
Германският канцлер Ангела Меркел упрекна балканските държави, че „едностранно“ са затегнали граничния си контрол и призова европейците да не допускат „хаос“ в Гърция, вследствие от притока на мигранти.
„Не задържахме Гърция в еврозоната, за да я изоставяме сега сама с многобройните й проблеми. Точно от това се страхувах – когато някой сам затваря границите си и оставя друг да страда, това не е моята Европа“, каза канцлерът в интервю за телевизия ARD.
Часове по-рано няколкостотин мигранти блокираха с децата си линията на международните влакове на гръцко-македонската граница край Идомени. По този начин те протестираха срещу решението на Македония и останалите държави по западнобалканския маршрут да пропускат максимум 580 души дневно.
Гръцкият министър на миграцията Янис Музалас предупреди, че това решение ще доведе до утрояване на броя на мигрантите в Гърция – от 22 хил. на 70 хил. души през март.
В същото време австрийският канцлер Вернер Файман сравни гръцката държава с „туристическа агенция“. Той посочи, че е недопустимо повторение на случилото се през миналата година, когато Атина е приела 11 хил. молби за убежище, а Виена – 90 хил.
Унгарският премиер Виктор Орбан съобщи, че страната му ще издигне защитни съоръжения и по границата си с Румъния, след като стори същото миналата есен на границите си със Сърбия и Хърватия. Орбан обвини Брюксел, че не желае да защити Европа от мигрантите, и Меркел, че е предизвикала кризата с отварянето на германските граници.
От своя страна чешкият президент Милош Земан заяви, че турският президент Реджеп Ердоган се стреми да получи от ЕС колкото се може повече средства за справянето с мигрантската криза.
„Ердоган, на когото предлагаме 3 млрд. евро, ще иска 6 млрд., дори 9 млрд. евро. С провеждането на всяка следваща среща на високо равнище ЕС-Турция, тази сума ще расте“, подчерта президентът на Чехия в интервю за местно интернет издание. Той прогнозира, че на предстоящата среща, на която ще се обсъжда как Анкара изпълнява задълженията си по сдържане на нелегалната миграция, ще премине в напрегната атмосфера.
Милош Земан обяви, че не иска ЕС да се разпадне и е против Чехия да излезе от него, но няма да пречи на провеждането на референдум по въпроса. Земан разкритикува намерението на премиера на страната Бохуслав Соботка да попречи на провеждането на всенародно допитване за членството в ЕС и нарече изказването му недемократично.