МОН установи фиктивни почивки на ученици за 9 млн. лв.
Ръководството на търговското дружество "Ученически отдих и спорт" дори е увеличило месечните си заплати заради "добрите" финансови резултати

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Проверка на Министерството на образованието и науката е установила, че дружеството „Ученически отдих и спорт“ е организирало фиктивни почивки за ученици в различни бази. Заявени са нощувки от дружеството на стойност 9 млн. лв., които министерството е изплатило. Дружеството обаче не разполага с документи и регистри, доказващи, че нощувките са реализирани, обяви на брифинг днес министъра на образованието Николай Денков.
„Дружеството разполага със 145 почивни бази. Според договора, влязъл в сила от 2 юли 2019 г., с последващ анекс през юни 2020 г., дружеството е длъжно да осигури отдих на поне 48 хил. ученици и да реализира не по-малко от 482 хил. настанявания в поне 30 почивни бази за срок от 3 години. МОН субсидира с 30.46 лв. всяка една нощувка, реализирана от ученик. Самите ученици доплащат 18 лв. (пълен пансион), 12 лв. (полупансион) или 6 лв. (нощувка със закуска)“, обясни Денков. Той допълни, че не е ясно кои са базите, защото към договора няма приложен списък, но става въпрос за документни измами.
При проверка на реализираните нощувки в Единна система за туристическа информация (ЕСТИ) ресорното ведомство е установило, че дружеството е отчело малко над 6 хил. нощувки. На база на тези данни МОН е трябвало да плати 186 хил. лв. Но от 2 юли 2019 г. до 30 юни 2021 г. търговското дружество е поискал от МОН плащане за малко под 300 хил. нощувки в размер на над 9.1 млн. лв. Дружеството обаче не разполага със счетоводни документи за приходите от доплащанията на учениците.
По думите на Денков след първата проверка на МОН дружеството признава за „погрешно отчетени настанявания“ на 37 хил. ученици, но ги обявява като прехвърлени заявки на клиенти от минали периоди.
И за това твърдение няма никакви документи. Не е ясно кои клиенти и в кои офиси на дружеството са поискали заявките им а бъдат прехвърлени за друг период“, коментира Денков.
Ръководството на дружеството е върнало на МОН около 1 млн. лв. Остава неясно къде са останали около 8 млн. лв. Налични в бюджета на дружеството в момента са около 550 хил. лв.
Проверката в 18 почивни бази е установила между 4-5 хил. фиктивни нощувки само за месеците юни-юли 2021 г., когато базите не са извършвали дейност. Дружеството трябва да представя на МОН информация за настанените деца, но анекс от юни 2020 г. го освобождава от тези годишни отчети. Въпреки това остават в сила представянето на отчети на 3-годишна база.
Ръководството на дружеството е използвало като аргумент добрите финансови резултати, за да увеличи заплатите си. За първите три месеца на 2020 г. изпълнителният директор е получават брутно възнаграждение от над 10 хил. лв. месечно. На 16 юли 2021 г. заплатите са увеличени с още 975 лв. заради „положителен финансов резултат, формиран през второто тримесечие на 2021 г. спрямо първото тримесечие“.
Задвижихме процедура за назначаване на нови хора, която не е приключила още. Избрал съм двама човека, които да попълнят състава, но те трябва да бъдат вписани в Търговския регистър. В ръководството на дружеството трябва да има поне 3 човека“, съобщи Денков.
Ресорният министър ще подаде сигнал към главния прокурор и към Агенция за държавна финансова инспекция.