МВФ намали прогнозата си за глобалния икономически растеж
Търговските и технологичните напрежения, както и нарастващия дефлационен натиск представляват рискове в бъдеще

© ECONOMIC.BG / Кристин Лагард
~ 2 мин.
Международният валутен фонд (МВФ) отново понижи прогнозите за растежа на световната икономика - за четвърти път в рамките на девет месеца. Фондът предупреждава, че въвеждането на нови митически тарифи между САЩ и Китай, евентуално допълнително обмитяване на автомобилната индустрия или хаотичен Brexit могат да причинят по-нататъшно забавяне на икономическия растеж, отслабване на инвестициите и нарушаване на веригите на доставки.
В своя междинен летен доклад "Световни икономически перспективи" МВФ вече прогнозира растеж на глобалната икономика от 3.2% през тази година, което е под заложената в априлския доклад прогноза за 3.3% и под оценката за растеж с 3.5%, направена в началото на годината.
За 2020 г. МВФ също намали с 0.1 процентни пункта очакванията си за глобалния икономически растеж до 3.5%.
Това е четвърта поредна низходяща ревизия на прогнозите от октомври 2018 г. насам.
МВФ отбеляза, че растежът в глобален план е повлиян негативно от търговката война между САЩ и Китай, продължаващата несигурност около Brexit и засилващите се геополитически напрежения, които се отразяват на енергийните цени.
Базираната във Вашингтон организацията посочи, че брутният вътрешен продукт (БВП), постигнат през първото полугодие и сдържаната инфлация показват по-слаба от очакваната глобална икономическа активност. Инвестициите и търсенето на дълготрайни потребителски стоки са потиснати в напредналите и нововъзникващите пазарни икономики с оглед на факта, че фирмите и домакинствата продължават да се въздържат от дългосрочни разходи.
Търговските и технологичните напрежения, както и нарастващия дефлационен натиск представляват рискове в бъдеще, предупреди МВФ.
Фондът намали рязко прогнозата си за растеж на световната търговия с 0.9 процентни пункта до 2.5% през 2019 г., като смята, че търговията трябва да се възстанови и да нарасне с 3.7% през 2020 г., което обаче е с 0.2 процентни пункта по-малко от априлската прогноза. Ръстът на обема на търговията спадна до 0.5% през първото тримесечие, отбеляза МВФ и допълни, че това забавяне на растежа се отразява предимно на развиващите се азиатски държави.
"Основният рисков фактор за световната икономика е, че неблагоприятните развития, включително по-нататъшни американско-китайски тарифи, американските автомобилни мита или Brexit без сделка, вредят на потребителското и бизнес доверие, отслабват инвестициите, разстройват световните вериги на доставки и сериозно забавят глобалния растеж под неговата базова линия", се посочва в последния докладна МВФ.
Слабите перспективи пред световната търговия създадоха неблагоприятни последици за инвестициите, като бизнес нагласите бяха особено песимистични по отношение на новите поръчки, въпреки че нагласите в сектора на услугите се оказаха устойчиви, засилвайки заетостта и доверието на потребителите.
Други рискове, включително напрежението в Персийския залив, се натрупваха през последните месеци и гражданските размирици в много страни повишиха спектъра на "ужасяващи хуманитарни разходи, миграционни напрежения и по-голяма нестабилност на стоковите пазари“.