Най-големият независим търговец на петрол в света спира да купува от Русия
Разширяващото се ембарго може да тласне още по-високо цените на петрола в световен мащаб

Снимка: БТА
Vitol Group, най-големият независим търговец на петрол в света, ще спре да търгува с руски суров петрол и продукти до края на годината, съобщи за CNN източник, запознат със ситуацията. Той каза още, че нидерландската компания за търговия с енергия и суровини няма да сключва и нови сделки за руски суров петрол и продукти.
Vitol потвърди новината, но отказа за коментира подробности.
Откакто Русия нахлу в Украйна през февруари, няколко страни обявиха забрана на руския петрол – това са Съединените щати, Обединеното кралство, Канада и Австралия.
Големи компании, включително Shell, TotalEnergies и Neste, обявиха, че спират покупките на руски петрол най-късно до края на 2022 г. Освен това обаче има нещо като фактическо ембарго, доколкото банки, търговци, спедитори и застрахователи опитват да избегнат западните санкции срещу Русия.
В резултат nа всичко това руският петрол Урал вече се търгува на много по-ниски цени, с над 30 долара по-евтино от популярния сорт Брент.
Международната енергийна агенция (МАЕ) изчисли, че доставките на руски петрол ще намалеят с 1.5 милиона барела на ден през април и може да се свият с до 3 милиона на ден от май.
От агенцията обясняват, че въпреки някои леки увеличения на покупките, най-вече в Азия, интересът към Урал от традиционните клиенти намалява.
Засега няма признаци за увеличени обеми, отиващи в Китай.“
Приходите на Vitol почти се удвоиха миналата година до 279 милиарда долара, тъй като световното търсене на петрол се възстанови, след като икономиките се отвориха след пандемичните локдауни. Според отчетите през миналата година компанията е търгувала 7.6 милиона барела суров петрол и други петролни продукти на ден.
Това е повече от дневния износ на суров петрол от Русия, който МАЕ оцени на около 4.7 милиона барела през 2021 г. От тях около 2.4 милиона барела на ден отиват за Европа.
Все повече са признаците, че Европейският съюз се доближава до налагането на руско петролно ембарго. Миналата седмица председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен потвърди, че това е план, който се дискутира.
Като цяло разширяващото се ембарго може да тласне цените на петрола в световен мащаб още по-нагоре, тъй като купувачите активно търсят алтернативи на доставките. Русия е вторият по големина износител на суров петрол в света, след Саудитска Арабия, като бе източник на 14% от глобалните доставки миналата година, сочат данните на МАЕ.
Цената на суровия петрол Брент се покачи в началото на март до 139 долара за барел, отбелязвайки 14-годишен връх. След това обаче падна до малко над 100 долара, като дори успя да потъне за кратко под тази психологическа граница.
Освобождаването на резерви, включително от САЩ, се очаква да помогне за облекчаването на цените и да компенсира загубата в доставките на руски суров петрол.