НАП пропусна да събере около 900 млн. лв. през 2023 г.
Приходната агенция започна проверки на лица със скъпи автомобили и жилища

© ECONOMIC.BG / БТА
Националната агенция за приходите (НАП) е събрала 38 млрд. лв. от данъци през изминалата година, става ясно от публикувания от нея годишен отчет на дейността. Сумата представлява 97.7% изпълнение на годишния ѝ разчет, което, по изчисления на Economic.bg, означава, че събраните средства са с 894 млн. лв. под заложеното.
Припомняме, че миналата година в Бюджет 2023 бяха планирани амбициозни данъчни приходи от вече бившия финансов министър Асен Василев. И въпреки че бюджетът бе приет чак през лятото на годината, общо събраните приходи в държавата в крайна сметка не излязоха с около 2.5 млрд. лв.
Въпреки неизпълнението на приходите те растат с 20.9% спрямо предходната година, или малко над 6.5 млрд. лв.
Детайлите от отчета на приходната агенция показват, че постъпленията от ДДС са изпълнени на 99.9% и са 10.2 млрд. лв., което представлява увеличение с малко над 2 млрд. лв. (26%) спрямо 2022 г.
Данните показват още, че в резултат на нарастването на цените на хранителните стоки е отчетен ръст на декларираните приходи от ДДС от големите хранителни вериги от 112 млн. лв., или близо 28%.
Отчита се и ръст на ДДС постъпленията от строителния сектор.
За сметка на това заради по-ниските цени на електроенергията, горивата и природния газ НАП отчита спад там. По данни на агенцията 10-те дружества с най-голямо намаление на декларирания ДДС за внасяне се отчита спад от 62% или 1.993 млрд. лв. на годишна база. Основна икономическа дейност на 9 от тези дружества е в сферата на енергетиката, а едно се занимава с търговия на горива.
Изпълнението на приходите от корпоративен данък също не е пълно. То е на 89.3% или общо 4.82 млрд. лв. Годишният ръст е със 7.2% или около 325 млн. лв. Преизпълнение се отчита само при постъпленията от банките.
За сметка на това НАП отчита преизпълнение на постъпленията от доходи от физически лица. Те са общо 5.7 млрд. лв., което е ръст с 19% и близо 900 млн. лв. и се дължи до голяма степен на ръста на заплатите.
Проверки
През изминалата година приходната агенция е започнала няколко нов вид проверки, насочени към лица със скъпи автомобили и жилища.
От август е стартирала кампания към собственици на автомобили от „висок ценови клас“. Възложени са 505 проверки за установяване на факти и обстоятелства, 25 проверки за съпоставка на имуществото и доходите на физическите лица и 1 ревизия. 74 контролни производства са приключили в хода на които са установени несъответствия в размер на 98 470 лв. Съставени са 3 акта за установяване на административно нарушение. В хода на контролните производства са подадени и 2 коригиращи годишни данъчни декларации.
От октомври пък органите по приходите на НАП са предприети контролни действия спрямо физическите лица, придобили имоти с материален интерес над 750 000 лв. през периода 2019 г. - 2022 г. Възложени са 97 проверки за установяване на факти и обстоятелства и 300 проверки за съответствие на имущество и доходи.
Към момента контролните действия и по двете линии продължават.
НАП продължава да осъществява засилен контрол върху лицата, извършващи електронна търговия. В резултат на приключени през годината 842 ревизии са установени допълнително данъчни и осигурителни задължения в размер на 22.6 млн. лв. В хода на контролните производства са направени доброволни корекции на подадени декларации и са внесени допълнително в бюджета 4.5 млн. лв.
Приходната агенция посочва, че продължава и постоянният мониторинг на длъжници с най-големи просрочени задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски, категоризирани като събираеми и частично събираеми.
Заплати в НАП
Основните заплати в НАП са увеличени средно с 19.25% от 1 август, а за аргумент за това се посочва ръстът на заплатите в страната и високата инфлация.
За служителите също така е възстановен режимът „работа от разстояние“ два дни в седмицата. За служителите са въведени и безплатни карти за транспорт в столицата, както и са сключени застраховки Живот и Злополука. Проведени са и различни обучения, а като цяло през изминалата година персоналът е нараснал с 20 служители.
Любопитен факт е, че през април НАП е създала специална дирекция „търговия с криптовалути“. Това означава, че тя е създадена още при предишния директор на НАП, назначен от служебния кабинет на президента Румен Радев, Борис Михайлов.
Още през юли, след връщането на Румен Спецов в агенцията, обаче тя е закрита, като основният мотив за това бе „липсата на ясна регламентация за третирането на различни субекти, участващи в сделки с криптовалути“.