Наследникът на Нинова мисли да запази Държавната петролна компания
Никола Стоянов анализира дали никога неработилото дружество може да помогне за намаляване на цените на горивата в България

© ECONOMIC.BG / БТА
Служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов ще се опита да намери място на Държавната петролна компания в разрешаването на енергийната криза в страната. Кабинетът на Кирил Петков одобри постановление за закриване на създаденото от ГЕРБ дружество, но финализирането на това действие може да се случи едва след законодателни промени, които евентуално трябва да станат факт в рамките на следващия 48-ми парламент.
Сега обаче екипът на Стоянов ще прави анализ на дейността на компанията и дали тя може да се включи в инструментариума на новосформирания кризисен щаб в енергетиката. След резултатите от него ще се прецени дали решението на бившия редовен кабинет да бъде отменено.
Възложил съм вече в кратки срокове анализ на нейната дейност (бел. р. – Държавна петролна компания) и доколко би могло тя да бъде в помощ на идващите критични времена. Знаем за решението на кабинета. За мен е много важно дали тази петролна компания може по някакъв начин да помогне да се намалят цените на горивата“, коментира наследникът на Корнелия Нинова.
Той уточни, че анализът ще приключи в рамките на седмица и резултатите от него ще бъдат докладвани на ресорния вицепремиер и на щаба.
Ще се прецени тогава как да се действа с това постановление на предишния министерски съвет“, коментира Стоянов.
Дружеството бе създадено още през 2020 г. от тогавашните министри на ГЕРБ Владислав Горанов и Емил Караниколов, но до действителното му функциониране така и не се стигна. В коалиционното си споразумение пък четирите партии, заформили коалицията след изборите на 14 ноември, включиха и закриването на предприятието.
Допълнително като помощ за кризисния щаб министерството на Стоянов започва и анкета сред българските компании колко от тях използват природен газ за своето производство и колко биха могли да минат на друго гориво. Целта е да се изготви картина на настоящата ситуация и да се прецени какво би било отражението върху бизнеса при липса на синьо гориво.
Сделки за над 1 млрд. лв.
Служебният министър допълни, че във ведомството чакат за одобрение около 230 – 240 преписки за сделки над 1 млрд. лв. военни продукти. Стоянов подчерта, че в момента компаниите вече са започнали да получават писма за предявяване на неустойки заради забавянето на експорта им, за което той директно обвини своя предшественик в министерството – Корнелия Нинова.
Още този петък ще има заседание на Междуведомствената комисия за разрешение за износа на оръжие“, обеща Никола Стоянов. „Ще бъдат разгледани всички преписки и тези, които отговарят на законите, ще бъдат одобрени.“
По негови думи германски инвеститор вече обмисля да се изтегли от Габрово, защото не може да получи лиценз за дейността си. Според министъра това е резултат от липсата от няколко месеца на заседания на комисията.
Кадровите промени
По думите на Стоянов в администрацията на Министерството на икономиката и индустрията са уволнени 72 души през последните седем – осем месеца. От 18-те предприятия към ведомството, в 14 са сменени хората от ръководните органи.
Уволнените от тези дружества са били с неизтекъл мандат и назначени преди това с конкурс. Всички новоназначени пък са на практика сложени на тяхно място без конкурс. На въпрос дали ще поправи тези рокади Стоянов посочи, че ще се подхожда „индивидуално“.
Служебният министър вече е направил стъпки за вкарването на още трима души в Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания (ДКК). След последното уволнение на Нинова сега органът се състои от четирима души, при необходим минимум петима. Компанията работи така от два месеца.
Изпълнителният директор на ДКК Смиляна Кръстева обаче е подала жалба срещу предложените нови трима членове в управата на предприятието, заклеймено като „черна касичка“ от бившия премиер Кирил Петков заради потъването на пари в нея и механизма, по който работи. Под нейната шапка са редица предприятия, включително „Монтажи“ ЕАД.