Незаконен внос на вино и скок на разходите вещаят фалити за лозарите
От сектора настояват за 30 млн. лв., за да се справят с проблемите
Скок на разходите по отглеждане на лозя, силна конкуренция в бранша от съседните страни и натиск от нерегламентиран внос на вино са сред основните проблеми на лозаро-винарския сектор в България. Заради тях от бранша настояват за допълнителна държавна помощ от 30 млн. лв., които да бъдат заложени в бюджета на земеделското министерство. Ако средствата не бъдат отпуснати, се очакват масови фалити на лозарите, предупреждават от сектора.
Проблемите във винарския сектор са много и са свързани с производството на винени и десертни лозя. Това коментира за Economic.bg председателят на Националното сдружение на българските лозари (НСБЛ) д-р Петьо Бошнаков.
Проблемите в бранша съществуват от няколко години и се дължат на огромната разлика на приходната и разходната част на стопаните. Заради демографската криза разходите драстично нараснаха. Голяма част от лозарите не могат и да се възползват от европейските средства с оглед на закупуване на модерна техника“, каза Бошнаков.
Според него политиката за развитието на сектора е неблагоприятна, лозарството се пренебрегва и трябва законодателна промяна, за да се обърне внимание на земеделския сектор. Разходите по отглеждане на лозя са се увеличили и вече гонят около 660 лв. на декар.
Последните 3 години приходната част значително намалява. Необяснимо за нас изкупните цени на гроздето намаляха от 80 ст. на 60 ст., което е около 40% спад. Нашите резерви по отношение на икономическо и рентабилно отглеждане на културата са изчерпани. Това налага да искаме държавна помощ от 30 млн. лв.“, обяснява Бошнаков.
Той обясни, че лозарските площи у нас са намалели близо 5 пъти за сметка на избите, които чийто брой расте.
„Все повече лозари завършват своя цикъл на производство и се превръщат във винари. Секторът е изправен пред сериозна криза и без държавна помощ няма как да се стигне до рентабилно производство и да оцелее“, категоричен е председателят на сдружението на лозарите.
На фона на липсващата държавна политика българските лозари са подложени на силната конкуренция на съседните страни и на натиска от нерегламентиран субсидиран внос на вино от други европейски страни.
„Тенденцията лозята да бъдат изкоренявани или изоставяни ще продължи ускорено в следващите няколко години, ако не се предприеме адекватна политика от страна на държавата“, категоричен е Бошнаков.