От Русия с обещания
Техеран се надява да финансира съвместни проекти за сметка на Москва

Съветник на лидера на Иран аятолах Хаменей - Али Акбар Велаяти твърди, че Москва ще инвестира в Техеран в съвместни инфраструктурни проекти. Става дума за сумата от 40 млрд. долара. По данни на руските медии обаче, все още въпросът за разпределението на средствата от Министерството на финансите на Руската федерация към Иран и предвидените от Москва средства са значително по-малко.
Иранската страна предлага да се финансират проекти и за сметка на алтернативни схеми, разчитайки, че в тях участие ще все и "Роснефт".
"През последните няколко месеца, Русия и Иран подготвиха договори в размер на около $ 40 млрд. и те вече са парафирани, и готови за реализация, само чакат за обезпечение по кредити и финансиране от страна на Русия. По време на срещата с Владимир Путин, получихме обещание, че това ще се направи" - каза Акбар Велаяти. Президентският прессекретар Дмитрий Песков потвърди срещата, но коментира, какво е било обсъждано.
Иран вече е договорил два заема с Русия, които ще се използват за електрификацията на железниците в страната и изграждането на електроцентрали в Иран.
На въпрос дали Техеран очаква допълнителни средства от Русия към тези два заема, Акбар Велаяти отговаря - да. "Ако искаме да имаме широки отношения, тези заеми (2 милиарда евро и 5,0 милиарда долара) няма да са достатъчни, ние трябва да стигнем по-далеч" - каза той. В същото време съветникът на върховния лидер на Иран подчерта, че може да се обсъждат и други схеми за финансиране на съвместни проекти. Като пример той посочи наскоро постигнато споразумение между иранските и френски компании. Става ясно, че по същата схема Иран би искал да преговаря с руската страна, Акбар добавя, че идеята му вече е обсъдена с ръководителя на „Росфнет” Игор Сечин. "С Игор Сечин разговаряхме, че от страна на Иран има готовност ежедневно да продава на "Роснефт" определено количество петрол" заяви той. Продажбата на нефт за тази компания може да се превърне в допълнителен източник на финансиране съвместни проекти, добави Акбар.
Но, ако Total има голям търговски интерес и значителни позиции в рафинериите на петрол в Близкия изток и Европа, то за "Роснефт" ще има по-малко възможности да направи сделка с Иран с търговска изгода. Все още не е ясно дали „Росфнет” ще се възползва от това, че иранците искат да му продават петрол”.
Преговорите с Иран от страна на Москва не бяха коментирани.