Парична научна фантастика: Колко близо е дигиталният паунд?
Централните банки готвят собствени цифрови валути в отговор на криптото

Снимка: Deposit Photos
Подкрепеният от държавата дигитален паунд вероятно ще бъде пуснат на пазара през това десетилетие, съобщиха от британското Министерство на финансите и Банката на Англия, цитирани от ВВС. С този ход двете институции гарантират пред обществото, че ще му осигурят достъп до сигурни и лесни за използване пари в дигиталната ера.
Финансовият министър Джереми Хънт каза, че цифровата валута на централната банка (Central Bank Digital Currency, накратко CBDC) може да бъде нов „доверен и достъпен“ начин за плащане, но няма да влезе в обращение преди 2025 г.
Първо ще проучим възможностите, за да сме сигурни, че ще защитим финансовата стабилност“, подчерта той.
Министерството на финансите и Банката на Англия започват официалните консултации за CBDC от днес.
Криптовалутите не са подкрепени от централна банка и стойността им може да се покачва и намалява бързо. Но въпреки че ще използва характерната за тях блокчейн технология, цифровият паунд, емитиран от Банката на Англия, би бил по-малко нестабилен. Десет дигитални паунда винаги ще струват същото като 10 паунда в брой, обясни Министерство на финансите.
В момента вероятно няма голяма нужда от цифрова лира и на нея се гледа като на решение на проблем, който все още не съществува, отбелязва ВВС. Британците използват своите дебитни карти, смартфпни и дори часовници за разплащания.
Дигиталният паунд е по-скоро поглед към бъдещето, което сега изглежда като парична научна фантастика. Става въпрос за информация за това колко, къде и за какво харчи населението, а компаниите, които контролират тези данни, притежават безценен актив.
Нерегулираните цифрови валути биха могли да стимулират тези компании да фрагментират системата на паунда. Това би направило контролирането на икономиката по-трудно, тъй като 1 паунд може да се окаже, че не струва 1 паунд другаде.
Нито Банката на Англия, нито правителството биха имали достъп до данните за транзакциите с дигитален паунд. Но потребителите могат да избират доставчици, които не са само банки, които да държат парите си в цифрови портфейли с различна степен на поверителност. Някои от тях може да нямат нищо против доставчикът им да има достъп до всичките им транзакции, ако са получили изгодна отстъпка например.
Вероятно ще има първоначални ограничения за това каква част от валутата може да притежава всяко лице или бизнес. Управителят на Банката на Англия Андрю Бейли посочи, че дигиталната лира ще предостави нов начин за извършване на плащания, ще помогне на бизнеса, ще поддържа доверието в парите и ще защити по-добре финансовата стабилност.