Петролът потъна заради COVID блокадите в Китай
Възможната забрана на руския петрол задържа цените малко над 100 долара

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Цените на петрола паднаха с над 1% в понеделник сутрин, тъй като опасенията за забавяне на икономическия растеж на Китай - най-големият вносител на петрол в света - надделяват. Все пак потъването бе ограничено от опасенията за потенциални прекъсвания на доставките от задаващата се забрана на Европейския съюз за руския петрол, предава Reuters.
Към 8:50 ч. българско време европейският петрол от сорт Брент поевтиня с 1.06% до 106 долара за барел, а американският лек суров петрол WTI - с 1.03% до 103.60 долара за барел.
Цените паднаха, след като Китай публикува данни в събота, показващи, че дейността на фабриките във втората по големина икономика в света се сви за втори месец до най-ниското си ниво от февруари 2020 г. поради COVID ограниченията.
„Забавянето до такава степен, когато Китай вече страда от дълговите проблеми на големите строителни компании и се тревожи за своето засилено регулиране, е потенциално сериозен проблем за фондовите пазари и световната икономика“, казва Тобин Гори, анализатор на стоки от Commonwealth Bank.
От страна на предлагането либийската национална петролна корпорация (NOC) заяви в неделя, че временно ще възобнови операциите на петролния терминал Zueitina, за да намали запасите в резервоарите за съхранение и да предотврати „неизбежна екологична катастрофа“ в пристанището.
NOC в края на април обяви непреодолима сила за някои пратки в Zueitina, тъй като политическите протестиращи принудиха редица петролни съоръжения да преустановят дейността си.
Ограничаването на спада в цените се дължи на възможността Европейският съюз да забрани вноса на руски петрол до края на годината, казаха двама дипломати от ЕС след разговорите между Европейската комисия и държавите членки на ЕС през уикенда.
Около половината от 4.7 милиона барела на ден от износа на суров петрол на Русия отиват за ЕС, доставяйки около една четвърт от вноса на петрол в ЕС през 2020 г.
Докато западните страни ограничиха купуването на руски петрол, тъй като санкциите засегнаха корабоплаването и застраховането на износа на страната, въздействието върху глобалното предлагане е смекчено, тъй като Индия взима руски товари на по-ниски цени.
Анализаторите на Royal Bank of Canada оценяват, че вносът на суров петрол в Индия от Русия е нараснал около осем пъти от началото на годинатадо 800 000 барела дневно през април и очакват Индия да продължи да увеличава вноса, докато Вашингтон не наложи вторични санкции.
Reuters съобщи в петък, че индийските рафинерии преговарят за шестмесечна петролна сделка с Русия за внос на милиони барела на месец.