Правителствата от ЕС спират износа на оръжие към Турция
Блокът обаче не посмя да наложи пълномащабни санкции срещу Анкара

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 2 мин.
Правителствата от Европейския съюз се споразумяха в понеделник да ограничат износа на оръжие за Турция заради военната инвазия в Северна Сирия. Те обаче се въздържаха да наложат широкомащабно ембарго срещу съюзника си в НАТО, предава Reuters.
Италия, водещият износител на оръжие за Турция през миналата година, заяви, че ще се присъедини към забрана за продажба на оръжие и боеприпаси за Анкара. През уикенда такова намерение изразиха Франция и Германия, а Испания даде знак, че е готова да го направи.
С множество други страни, включително Холандия, Финландия и Швеция, спиращи този износ, колективната позиция на ЕС беше насочена главно към избягване на правно обвързващо ембарго върху Турция, която е дългогодишен кандидат за присъединяване към Блока.
Пълно ембарго щеше да причисли Турция към Венецуела и Русия, за които действа официално ембарго и се смятат за враждебни страни. Дипломати са заявили, че министрите не са готови да предприемат тази стъпка въпреки заканите на президента Тайип Ердоган срещу ЕС.
„Не желаем да подкрепяме тази война и не искаме да предоставяме оръжие“, заяви германският външен министър Хайко Маас пред репортери.
В изявлението си след четиричасов дебат в Люксембург министрите се съгласиха „да се ангажират със силни национални позиции по отношение на политиката си за износ на оръжие за Турция“.През Facebook италианският външен министър Луиджи Ди Майо заяви: „В следващите часове и Италия ще подпише забрана за износ на оръжие за Турция“.
Белгия също заяви, че подкрепя спирането на износа на оръжие.
Турската лира се понижи с 0.8% в понеделник заради заплахите от страна на САЩ и ЕС, че могат да въведат санкции срещу Анкара. Скептично настроените търговци заявиха, че валутата ще поевтинее още, ако в един момент западните съюзници превърнат думите в действие срещу нахлуването на Турция в Сирия.
Турският посланик в Организацията на обединените нации в Женева Садик Арслан, бивш съветник на Ердоган, отхвърли мерките на ЕС като „шега“. Той каза пред репортери: „Имаме достатъчно индустриална база, която да ги замести с нашите много по-добри системи“.
ЕС е изнесъл оръжие и боеприпаси за 45 млн. евро за Турция през миналата година, включително ракети, съобщава Reuters, цитирайки Евростат, като основният доставчик е Италия, следвана от Испания, Великобритания и Германия.
Продажбите на самолети за Турция, макар и не всички военни, през миналата година възлизат на 1.4 млрд. евро, отново според Евростат, движени от Франция. ЕС е водещият чуждестранен инвеститор в Турция.