Мрачни перспективи се откриват пред глобалната икономика
Киберсигурността и конкуренцията в космоса са сред нововъзникващите рискове пред света

© ECONOMIC.BG / World Economic Forum/Twitter
Едва един от всеки десет членове на Световния икономически форум (СИФ) очаква глобалното възстановяване да се ускори през следващите три години, сочи анкета сред близо 1000 бизнесмени, правителствени и академични лидери. Един от всеки шестима пък е оптимист по отношение на икономическите перспективи в глобален план, предава Reuters.
В представения днес годишен доклад на СИФ за рисковете пред света изменението на климата е посочено като опасност номер едно, а ерозията на социалното общуване, кризите в препитанието и влошаването на психичното здраве са определени за рисковете, които са се повишили най-много от началото на пандемията.
Световните лидери трябва да се обединят и да възприемат координиран подход с участието на множество заинтересовани страни, за да се справят с непрестанните глобални предизвикателства и да изградят устойчивост в навечерието на следващата криза“, заяви Саадия Захиди, управляващ директор на Световния икономически форум.
Проучването показва, че екстремните атмосферни условия се смятат за най-големия риск в света в краткосрочен план, а провалът на действията в областта на климата – в средносрочен и дългосрочен план (от две до десет години).
Споразумение по време на срещата за климата на ООН (COP26) през ноември миналата година бе широко прието, тъй като потвърждава усилията за задържане на покачването на глобалните температури до 1.5 градуса по Целзий. Много от близо 200-те държави искаха конференцията в Глазгоу да постигне повече.
В доклада се посочват и четири области на нововъзникващи рискове – киберсигурност, хаотичен преход към нов климат, миграционен натиск и конкуренция в космоса.
Според СИФ перспективата 70 хиляди сателита да бъдат изстреляни в космоса през идното десетилетие, както и космическият туризъм, покачват риска за нежелани сблъсъци в дебрите на откритото пространство на фона на липсата на регулация в тази сфера.
Кой регулира космоса?“, пита Каролина Клинт, риск мениджър за континентална Европа в застрахователната компания Marsh, която е част от авторите на доклада.