През 2022 г. ще има нов най-голям доставчик на втечнен газ в света
Той ще задържи първата позиция около три години, след което Катар отново ще се върне начело

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Съединените щати ще станат най-големият износител на втечнен природен газ (LNG) в света през 2022 г., надминавайки Катар и Австралия. Според Reuters Щатите може да задържат тази титла за години напред. В година, когато Китай и други големи икономики в Европа и Азия се бореха да си осигурят достатъчно доставки за отопление и производство на електроенергия, САЩ разполагат с количества, които се очаква да нарастват през следващите години.
Глобалното търсене на втечнен природен газ достига рекордни нива всяка следваща година от 2015 г. насам, което се дължи най-вече на нарастващото търсене в Китай и останалата част от Азия. Голяма част от този глобален апетит е задоволен от постоянно нарастващия износ на втечнен природен газ от САЩ, който бележи нови рекорди от 2016 г. насам и е готов да продължи тренда и през 2022 г.
Администрацията за енергийна информация на САЩ предвижда износът на втечнен природен газ да достигне 11.5 милиарда кубически фута на ден (bcfd) през 2022 г. Това ще представлява приблизително 22% от очакваното световно търсене на LNG от 53.3 bcfd през следващата година, според анализатори от Goldman Sachs. Според тях това означава, че ще изпревари както Австралия, така и Катар – най-големите износители в момента.
За да се придобие представа за количествата – един милиард кубични фута е достатъчен газ за около 5 милиона домове в САЩ за един ден.
Съединените щати вероятно ще останат най-големият износител на втечнен природен газ по капацитет до около 2025 г. По това време Катар може да си върне лидерската позиция, когато разширяването на Северното поле започне да влиза в експлоатация. Но ако някои американски предприемачи започнат да строят нови заводи за износ на втечнен природен газ, Съединените щати може да не дадат така лесно короната.
Сред големите играчи в САЩ е Cheniere Energy, най-големият износител от страната. Той заедно с други на паза вече подписаха множество дългосрочни сделки за продажба на втечнен природен газ през последните месеци. Те ще им позволят да осигурят необходимото финансиране, за да продължат напред с допълнителни проекти за милиарди долари. Много от тези дългосрочни договори идват от китайски купувачи.
Досега през 2021 г. по-голямата част от износа на втечнен природен газ от САЩ отиваше за Азия –около 13% за Южна Корея, 13% за Китай и 10% за Япония, сочат американските енергийни данни. Това бяха същите три водещи дестинации през 2020 г.
Ръстът на износа на втечнен природен газ от САЩ помага на хората по света „да получат по-голям достъп до изобилие и продукт на разумни цени, който помага за облекчаване на текущата криза на доставките в света“, отбелязва Чарли Ридл, изпълнителен директор на Центъра за втечнен природен газ (CLNG).
Цените на газа по света многократно достигаха рекордно високи нива през 2021 г., тъй като комуналните компании се опитваха да блокират товари за втечнен природен газ, за да възстановят ниските запаси в Европа и да отговорят на голямото търсене в Азия. Фючърсите за газ в САЩ също се повишиха, достигайки 12-годишен връх при затваряне през октомври. Но след мекото време в началото на декември запасите в САЩ бяха попълнени и цените в чужбина вече са 11 пъти по-високи.
Нефтената и газовата индустрия рекламира природния газ като по-малко замърсяващо изкопаемо гориво от въглищата или петрола. Газът гори по-чисто и затова е по-добър вариант от въглищата по отношение на емисиите. Но и той не е чак толко екологичен сам по себе си – неизгорелият газ или метанът, освободен в атмосферата, допринасят значително за глобалното затопляне.
Все пак комуналните компании по света предпочитат да използват газ, за да поддържат цените на електроенергията сравнително ниски и да поддържат надеждни електрически мрежи, докато отговарят на нарастващото търсене на енергия по време на прехода от въглища към по-чисти възобновяеми източници. Въпреки това някои страни, включително Китай, увеличиха производството на въглища поради липсата на наличен LNG.
Анализатори от RBN Energy казаха, че трима предприемачи вероятно ще продължат с нови проекти през следващата година: разширяването на Cheniere за етап 3 в Corpus Christi в Тексас, Plaquemines на Venture Global в Луизиана и Driftwood на Tellurian Inc в Луизиана.