Германия не се приема като надежден партньор в САЩ и част от Европа
Изследването е проведено сред населението на 14 държави в края на юни
Проучване:
Германия се смята за значително по-малко надежден партньор в част от Европа и Съединените щати, отколкото бе преди година, предава DW, позовавайки се на съвместно проучване на German Marshall Fund и Bertelsmann Foundation.
Най-негативни са оценките на населението в Съединените щати, където има спад от 9 пункта във възприемането на Германия като надежден партньор, както и в Полша, като там спадът е 15 пункта в сравнение с резултатите от 2021 г. Брандън Борн, изследовател в Bertelsmann Foundation и един от авторите на доклада, казва, че колебливият отговор на Германия през първите месеци на руската инвазия в Украйна вероятно е основната причина за спада в доверието.
Колкото по-на изток отидете в Европа, толкова повече там се наблюдава усещането, че Германия трябваше да окаже военна помощ на Украйна много по-рано, както го направи Полша“, обяснява той пред DW.
Но това не важи за целия континент. В Румъния и Литва, където Германия допринася за силите на НАТО, разположени в тези страни, съответно 82% и 70% от хората смятат страната за надеждна. Всъщност, въпреки неотдавнашния спад в доверието, Германия остава сред първите три най-надеждни държави в света, заедно с Швеция и Канада, като средно 70% от анкетираните смятат Германия за надеждна. „Оплакваме се от загуба на надеждност на много, много високо ниво“, казва другият съавтор на изследването.
Проучванията на общественото мнение, които обхващат представителни извадки от 1500 души във всяка от 14 страни (всички най-големи членки на Европейския съюз, плюс Турция, Обединеното кралство, САЩ и Канада), бяха проведени в края на юни и началото на юли, т.е. 4 месеца след началото на Руско-украинска война. Въпросите изискваха от респондентите да оценят чуждите страни, както и своите собствени, по различни въпроси, свързани с влиянието им в световните дела.
Какво означава „надежден“?
Различните респонденти може да имат различни концепции за това какво означава „надеждност“, въпреки че анализаторите на GMF са съгласни, че като се има предвид времето на изследването, международните сътресения и нахлуването на Русия в Украйна доминират в реакциите.
Това, което може да се предположи, е, че надеждността например в Полша е свързана с надеждността като съюзник – когато става въпрос за доставяне на оръжия. Германия подкрепя ли полската линия за доставка на много оръжия на Украйна?“ обяснява Вебер. „Докато във Франция и Испания хората могат да видят (въпроса за надеждността на Германия) повече от гледна точка на ЕС или от икономиката.“
Наблюдава се забележителен дисбаланс в отношенията между Германия и САЩ. Тъй като възприятието на американците за надеждността на Германия намалява, възприятието на германците за САЩ като партньор се увеличава през последната година с около 14 процентни пункта. Това е по-голямо увеличение, отколкото във всяка друга страна. Причината за това се дължи на смяната на администрацията на САЩ в началото на 2021 г. и усещането, че президентът Джо Байдън подкрепя много повече трансатлантическия съюз с Германия, отколкото неговия предшественик Доналд Тръмп. Но също така има доказателства, че проактивната подкрепа на САЩ за Украйна е увеличила позицията й сред германците. Друга страна, която е спечелила доверието на населението на Германия, е Обединеното кралство, с 11 пункта увеличение спрямо миналата година.
Със сигурност има силна подкрепа за САЩ като водещ актьор на световната сцена“, казва Стоукс.
В исторически план германците винаги са виждали влиянието на САЩ в света като по-положително, отколкото хората в други страни, по-специално поради подкрепата на САЩ за Германия по време на Студената война.
Справянето на Байдън с международните дела също се приема положително в цяла Европа, особено в Полша и Литва, където над 70% от хората одобряват действията му. Около 64% от германците също одобряват начина, по който Байдън се справя със световните дела. В същото време обаче по-малко хора смятат, че САЩ оказват положително влияние върху световните събития. В Германия също нараства загрижеността, както и в други партньорски страни, относно ролята на САЩ в бъдеще. Хората от двете страни на Атлантическия океан очакват влиянието на Америка да намалее през следващите пет години.
Бих казал, че почти всеки европеец, с когото говоря, в даден момент от разговора ще попита: „Тръмп ще се върне ли?“, казва Стоукс. „Има широко разпространена загриженост за политическата система на САЩ и какво ще произведе тя.“
Подкрепата за Украйна е силна сред хората
Междувременно Германия продължава да се смята за най-влиятелната страна в Европа. Както Гезине Вебер посочва, това подчертава казаното в неотдавнашна реч на германския министър на отбраната Кристин Ламбрехт, че Германия често се възприема като европейски лидер „по подразбиране“, поради икономическата си тежест и право на глас в ЕС.
Това допринася и за по-големите очаквания на хората, както може да се види по темата с изпращането на оръжия в Украйна, „Като цяло, когато става въпрос за тази доставка на танкове, мисля, че този интерес идва от факта, че Германия беше толкова колеблива в началото“, казва Вебер.
И все пак, в същото време, от всички изследвани страни, германците са най-малко ентусиазирани относно изпращането на войски на НАТО в Украйна, като само 28% биха подкрепили подобен ход.