Работните места в САЩ растат много над очакванията
Увеличението на заплатите обаче остава умерено, което буди съмнения за представянето на икономиката

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 2 мин.
Работните места в САЩ са се увеличили значително през юни, но работните заплати растат с доста по-умерени темпове. Това показва изнесената от Министерството на труда днес статистика за пазар на труда. Според анализатори забавянето при растежа на възнагражденията е пореден знак за отслабване на икономиката, което може да насърчи Федералния резерв да прибегне към стимулирането ѝ чрез намаляване на лихвените проценти още този месец.
Липсата на конкретен напредък в разрешаването на ожесточена търговска война между Съединените щати и Китай вероятно означава, че стимулите за Федералния резерв да действа се увеличават. На 30 и 31 юли Управителният съвет на централната банка има заседание и вероятно тогава ще се вземе решение за лихвите.
Фед вече даде сигнал, че може да облекчи паричната си политика още този месец, като се позовава на ниската инфлация, както и на нарастващите рискове за икономиката от ескалация на търговските напрежения между Вашингтон и Пекин.
Президентът Доналд Тръмп и китайският президент Си Дзинпин миналата седмица се споразумяха за търговско примирие и връщане към преговорите. Тръмп обаче заяви, че не бърза да сключи сделка и в сряда обвини Китай и Европа, че „играят голяма игра с манипулиране на валутите си и вкарват пари в тяхната система, за да се конкурират със САЩ“.
Търговската борба подкопа доверието у бизнеса, което доведе до спад в разходите за оборудване и производството.Данните от днес показват, че наетите извън сектора на земеделието са се увеличили с 224 хил. души, което е рекордно число за последните пет месеца. Икономиката е създала. Икономисти, анкетирани от Reuters, прогнозираха, че наетите са се увеличили със 160 хил. души през юни. Т.е. прогнозата е надхвърлена с близо 65 хил. нови работни места.
Средно през първата половина на годината са създавани по 172 хил. нови работни мета в САЩ. Което обаче е значително под резултата през 2018 г., когато всеки месец икономиката е създавала средно 223 хил. работни места. Темпът остава доста над 100-те хиляди, необходими за поддържане на прираста на населението в трудоспособна възраст.
Икономиката на САЩ расте вече десета поредна година – период, непознат в новата стопанска история на страната. През тази година се забелязва охлаждане на растежа заради намаляването на ефекта от мащабната данъчна реформа на президента Доналд Тръмп, извършена през миналата година. Тогава той намали корпоративните данъци и увеличи публичните разходи.
Федералният резерв на Атланта предвижда брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ да се покачва с 1.3% на годишна база през второто тримесечие. През първото икономиката нарасна с 3.1%.Тенденцията за охлаждане на ръста при заплатите се наблюдава от края на миналата година. През юни средната почасова ставка се е увеличила с 0.2% спрямо май, когато пък месечното увеличение беше 0.3%. На годишна база заплатите в САЩ растат с 3.1%, като темпът се запазва за втори пореден месец.