УниКредит очаква 8.5% ръст на потребителското кредитиране през 2018 г.
От банката отбелязват като предимство на страните от ЦИЕ тяхното високо равнище на дигитализация

© ECONOMIC.BG / Economic.bg
В България темповете на растеж на кредитирането ще се
запазят на сегашните си нива – 8.5% ръст на кредитите за домакинствата и 3.8%
увеличение на корпоративните заеми. Това е прогнозата на УниКредит
Булбанк за региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ), предава репортер на Economic.bg от Виена, където се провежда годишната финансова конференция Euromoney.
В страните, в които през последните две години е имало икономическо забавяне, ще има по-високи нива на кредитиране. Такива са Унгария, Словения и Сърбия. За сметка на това в Чехия, Словакия, Румъния и Турция се очаква известно забавяне, сочи още прогнозата на банката.
„За втора поредна година банковият сектор се разви добре във всички страни от ЦИЕ през 2017 г.“, каза Карло Вивалди, директор на УниКредит за региона на Централна и Източна Европа. „С очакван ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) за 2018-2019 г. от над 3% в почти всички страни предвиждаме продължаване на растежа в региона“, добави Вивалди.
От УниКредит смятат, че растежът при кредите ще дойте от
малките и средни предприятия (МСП), защото повечето големи компании разполагат
със значителни свободни средства, които ще им позволят да финансират ръста на
инвестициите си, без да разчитат на кредити. Важен фактор за по-голямото търсене
на корпоративни кредити ще бъде ускоряването на инвестициите в три направления:
в сградното строителство, нови транспортни средства и в най-силно
трансформиращата структурата на икономиката - инвестиции в машини и съоръжения.
По-високите цени на жилищата в комбинация с увеличението на доходите и
заетостта ще доведат и до по-голямо търсенето на кредит от домакинствата.
По отношение на необслужваните кредити от банката са на мнение, че намаляването на процента им е сред най-важните характеристики за региона на ЦИЕ през последните три години и се очаква тенденцията да продължи. Подобрението се дължи в голяма степен на продажбите на необслужваните кредити, както и на по-добрите нива на връщане на тези кредити заради икономическото възстановяване, особено изразено в Румъния, Унгария, Сърбия и Словения. Тези фактори ще продължат да играят важна роля, в допълнение с подобреното управление на риска.
Потокът на средства от Европейския съюз в посока ЦИЕ ще остане значителен през следващите години (средно между 1.5% и 3% от БВП на година) и това ще бъде двигател на икономическата активност. България запазва позицията сред страните, в които европейските фондове ще окажат силна подкрепа на компаниите чрез безвъзмездните средства и достъпа до специализирани банкови продукти и услуги.
„Благоприятната среда ще бъде добра за банковия бизнес в региона“, заяви Мауро Джорджо Маррано, част от екипа за стратегически анализи на „УниКредит“. „Регионът на ЦИЕ предлага уникални възможности, като се има предвид нарастващото богатство на домакинствата, както и увеличаващата се нужда от консултантски и инвестиционни и спестовни продукти“, коментира той.
От банката отбелязват като предимство на страните от ЦИЕ тяхното високо равнище на дигитализация. Според анализаторите държавите от региона представляват идеална среда за развитие на цифровото банкиране поради своята висока степен на цялостна дигитализация съчетана с все още ниски нива на използване на онлайн банкирането. Данните показват, че през последните десет години броят на клиентите, които използват различни начини за банкиране, нараства. Броят им обаче под средното за Европа.