Рейтинговата агенция Moody's вдига таксата за България
Министерският съвет прие по-високата цена, която страната ще плаща за определяне на кредитен рейтинг
Министърът на финансите ще подпише писмо за промяна на договора между България и агенция Moody's Investors Service. Асен Василев е упълномощен от Министерския съвет да се съгласи с по-високите такси, които рейтинговата агенция иска от страната, за да ѝ определя кредитен рейтинг.
Първоначалният договор с Moody‘s е сключен на 31 май 2005 г., а през 2022 г. е бил актуализиран, уточняват от Министерския съвет.
От там посочват, че промяната на таксата „е обоснована от нарастващите разходи на Moody's Investors Service, като средствата за обезпечаване на заплащането са предвидени по бюджета на Министерството на финансите“.
Писмото на Василев по същество не променя съществуващите до момента отношения между България и рейтинговата агенция. Съгласно клауза от договора рейтинговата агенция си запазва правото да коригира таксите на годишна основа със съгласието на емитента.
България има нужда от определяне на кредитен рейтинг, присъден от международно признати рейтингови агенции, тъй като това е ключово условие за обезпечаване на достъпа на страната до капиталовите пазари.
В момента Moody’s е присъдила на България дългосрочен кредитен рейтинг „Baa1“ със „стабилна“ перспектива. Преди няколко дни другата голяма международна агенция S&P Global Ratings повиши перспективата пред България на „положителна“, като запази рейтинга на ниво „BBB”. Двете оценки са съпоставими, разликата е перспективата, т.е. шансът за последващо повишение.