Рискуваме санкции от ЕК заради земеделските площи
Законовите промени създават възможности за злоупотреби, твърдят експерти

Предвидените промени в Закона за земеделските земи крият сериозни рискове и създават възможности за злоупотреби. Това заяви Светлана Боянова, председател на УС на Института за агростратегии и иноваци (ИАИ).
Тя подчерта, че рискуваме да бъдем санкционирани от Брюксел заради неспазени европейски правила, които се отнасят до съотношението между общата заявена площ и затревените площи.
Промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, одобрени преди дни от Министерския съвет, предизвикаха разнопосочни реакции. Според тях фермери, които не притежават животни, няма да получават пасища от държавния и общинския поземлен фонд.
Земеделските стопани отдавна настояват за това, експертите обаче предупреждават, че промените крият рискове от правен хаос.
Боянова и колегите и от ИАИ смятат, че предлаганата промяна няма да насърчи навлизането на нови животновъди и развитието на отрасъла, а дори напротив ще създаде възможности за злоупотреби.
„Опасявам се, че може да се стигне до едно фиктивно снабдяване с животни само за да продължават да се използват тези пасища“, изрази опасенията си Боянова.
Агроекспертът обясни, че отглеждането на животни за мляко или за месо е сериозна дейност, която не всеки може да извършва. Необходими са значителни инвестиции както за закупуването на селектирани животни (които са значително по-скъпи), така и за осигуряване на подходяща инфраструктура за отглеждането им.
Тя предупреди, че земеделските стопани, чиито договори бъдат прекратени, ще търсят правата си в съда, предаде БНР.
Агроекспертите не са изцяло против промените. Според тях залагането на контрол в процедурите по отдаване на държавни и общински пасища е необходимо, но най-важните действия трябва да са на местно ниво.
„В някои общини сигурно е нарушен законът, но това е различен казус. Трябва да се разследва всеки конкретен случай, а не да се правят законови промени“, завърши Боянова.