Роботът „Лейли“ – незаменим помощник на животновъдите
Предимствата на системата са различни – увеличава се добивът на мляко средно с 10-15% и инвестицията се възвръща

1 Видео
© ECONOMIC.BG / Lely Industries
Иновациите и роботите отдавна са част от млекопреработвателната промишленост. В днешно време е немислимо да се дои стадо от 200 крави на ръка и все повече български фермери се насочват към роботизираното доене.
Как роботите помагат в животновъдството? Всичко започва през 1995 г. в Белгия, където е въведена първата роботизирана система за доене от компанията Lely Industries. Роботът „Лейли“ изумява животновъдите от цял свят и революционизира индустрията. Предимствата на робота са доста. Най-важното от тях е, че фермерът може да разполага с времето си. Отпада задължението да спазва графици за доене сутрин и вечер. Може да идва в стопанството когато пожелае и да наблюдава на компютъра какво се случва. Информацията е достъпна и на неговия телефон.
Компанията Lely предлага не просто автоматизация на доенето, а роботизирана ферма със система за контрол на животните. Кравите са обозначени с инфрачервен код и електронната система следи всяко животно и води статистика за него. По определени показатели може да засече болните животни. Доилният робот изследва съдържанието на мазнини и протеин в млякото. Моделът Lely Astronaut A5 позволява на кравите да се движат свободно из фермата. Животните сами решават кога да се хранят, пият вода, да си почиват или да бъдат издоени.
Разбира се, роботът не може да замести изцяло животновъдите. Фермерите трябва редовно да проверяват и поддържат системата. Кравите, които все още не са свикнали с автоматичното доене, трябва да бъдат наблюдавани и „обучавани“. Предимствата на системата са различни – увеличава се добивът на мляко средно с 10-15% и инвестицията се възвръща.