Русия е на прага на уникална дългова криза
За първи път в историята страна, която иначе разполага с пари, е напът да фалира

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Русия е на прага на уникален вид дългова криза. Инвеститорите казват, че това ще бъде първият път, когато голяма нововъзникваща пазарна икономика е тласкана към облигационен фалит от геополитиката, а не от празната хазна.
Преди Кремъл да предприеме атака срещу Украйна на 24 февруари, малцина биха се замислили за възможността Русия да не изпълни своите облигации в твърда валута. Добрата ѝ история на платежоспособност, високите приходи от износ и борещата се с инфлацията централна банка направиха страната фаворит на инвеститорите на нововъзникващите пазари.
Но решението на Министерството на финансите на САЩ да не удължи лиценза, позволяващ на Русия да продължи плащанията по дълга, постави Москва на пътя към фалит.
Руското финансово министерство е изпратило около 100 милиона долара лихвени плащания по две облигации, дължими в петък. Но освен ако парите не се появят в сметките на чуждестранни облигационери, според някои дефиниции това ще представлява неизпълнение.
Дори този път да плащанията да минат, Русия има такива на обща стойност от почти 2 млрд. долара.
Дълговите кризи на нововъзникващите пазари не са нищо ново – самата Русия се отказа от своите рублови облигации през 1998 г. Геополитиката е хвърляла сянката си върху в дълговата сфера и преди, налагайки неизпълнение във Венецуела и Иран например.
В случая на Иран обаче малки суми дълг по заем бяха засегнати от санкциите на САЩ след революцията от 1979 г., докато икономиката на Венецуела вече беше на колене, преди ограниченията на Вашингтон през 2019 г.
Междувременно Русия продължава да трупа печалби от петрол и метали. Дори и с половината от нейните военни резерви от 640 милиарда долара, замразени от санкции, централната банка разполага с достатъчно пари, за да изплати неизплатените 40 милиарда долара държавен дълг в твърда валута.
Това е напълно различна криза от другите кризи на нововъзникващите пазари, не става дума за способност или желание да плащат, те технически не могат да плащат“, обясни Флавио Карпенцано, инвестиционен директор в Capital Group, цитиран от Reuters.
Въздействието се засилва от факта, че това ще бъде първият голям облигационен фалит за Русия след болшевишката революция през 1917 г. Санкциите срещу Русия и нейните собствени контрамерки на практика я откъснаха от глобалните финансови системи.
Сравненията със скорошни неизпълнения, като на Аржентина през 2020 г., са неподходящи. Разликата е, че в повечето случаи финансите на страните са обтегнати, каза Стефан Моние, главен инвестиционен директор в Lombard Odier.
„Това ще бъде първият външно и политически обусловен фалит в историята на развиващите се пазари“, допълни той.
Изтичането на лиценза на Министерството на финансите означава, че кредиторите може да не са в състояние да получат плащания. Даниел Морено, ръководител по глобалния дълг на нововъзникващите пазари в Mirabaud Asset Management, оприличи случващото се на „преобръщане на света с главата надолу“.
Аз, кредиторът, сега не желая да приема плащането“, добави той.