Русия изглежда е в технически фалит
Москва не е извършила някои плащания по просрочени облигационни задължения

© ECONOMIC.BG / БТА
Русия изглежда е съвсем близо до техническия фалит, след като някои притежатели на облигации заявиха, че не са получили плащания по просрочени лихви в понеделник. Днес изтече ключовият краен срок за плащане, припомня Reuters.
Москва се опитва да изпълнява задълженията си по международните облигации, които се оценяват на около 40 млрд. долара. Западните санкции обаче на практика отрязаха страната от глобалната финансова система и направиха нейните активи в чужбина недостъпни и неизползваеми за плащания към инвеститори.
Кремъл многократно е казвал, че няма основания за фалит на Русия, но не е в състояние да изпрати пари на притежателите на облигации поради санкциите. Владимир Путин обвинява Запада, че се опитва да докара страната до изкуствен фалит.
Усилията на Русия да избегне това, което би било първото ѝ голямо неизпълнение по международните облигации след болшевишката революция преди повече от век, се натъкнаха на непреодолима преграда в края на май. Тогава Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ (OFAC) на практика блокира Москва да извършва плащания.
От март смятахме, че руският фалит вероятно е неизбежен и въпросът беше точно кога“, каза за Reuters Денис Храницки, ръководител на суверенните съдебни спорове в адвокатска кантора Куин Емануел. „OFAC се намеси, за да отговори на този въпрос вместо нас, и сега случаят е при нас.“
Докато официалното неизпълнение би било до голяма степен символично, като се има предвид, че Русия не може да взема международни заеми в момента и не се нуждае от това благодарение на изобилните приходи от износ на петрол и газ, стигмата вероятно ще повиши разходите ѝ по заеми в бъдеще.
Въпросните неизпълнени до днес плащания са лихви за 100 млн. долара по две облигации – едната деноминирана в щатски долари, а другата – в евро. Русия трябваше да плати на 27 май. Плащанията бяха с гратисен период от 30 дни, който изтече в неделя.
Министерството на финансите заяви, че е извършило плащанията към своя национален депозитар за сетълмент (NSD) в евро и долари, добавяйки, че е изпълнило задълженията си.
Някои тайвански притежатели на облигации не са получили плащания в понеделник, съобщиха източници пред Reuters.
За много облигационери неполучаването на дължимите пари навреме по сметките им представлява неизпълнение.
Тъй като в проспекта не е посочен точен срок, юристи казват, че Русия може да има време до края на следващия работен ден, за да плати на притежателите на облигации.
Правната ситуация около облигациите изглежда сложна. Руските книжа бяха емитирани с необичайно разнообразие от условия и нарастващо ниво на неясноти в договорите, подписани от Москва, когато страната вече беше изправена пред санкции заради анексирането на Крим през 2014 г. и инцидента с отравянето във Великобритания през 2018 г.
Родриго Оливарес-Каминал, председател по банково и финансово право в университета Queen Mary в Лондон, каза, че е необходима яснота относно това какво представлява освобождаването от отговорност за Русия от нейното задължение.
Всички тези въпроси подлежат на тълкуване от съд, но Русия не се е отказала от суверенния си имунитет и не е подчинена на юрисдикцията на нито един съд в нито един от двата проспекта“, каза Оливарес-Каминал за Reuters.
В известен смисъл Русия вече е в технически фалит.
Комисията по деривати постанови, че е възникнало „кредитно събитие“ по някои от нейните ценни книжа, което е предизвикало изплащане на някои от суаповете за кредитно неизпълнение на Русия – инструменти, използвани от инвеститорите за застраховане на експозиция към дълг срещу неизпълнение. Това беше предизвикано от това, че Русия не изплати 1.9 млн. долара натрупана лихва по плащане, което се дължеше в началото на април.
До инвазията в Украйна суверенното неизпълнение изглеждаше немислимо, тъй като Русия дотогава имаше инвестиционен рейтинг. Неизпълнението също би било необичайно, тъй като Москва реално разполага с достатъчно средства да обслужва дълга си.
OFAC разреши временно изключение, като издаде общ лиценз 9A в началото на март и позволи на Москва да продължи да плаща на инвеститорите. Регулаторът обаче не го удължи след 25 май, тъй като Вашингтон затегна санкциите срещу Русия и на практика прекъсна плащанията към американски инвеститори и юридически лица.
Изтеклият лиценз на OFAC не е единствената пречка, пред която е изправена Русия. В началото на юни Европейският съюз наложи санкции на NSD – назначеният от Русия агент за нейните еврооблигации.
Москва се мъчи през последните дни да намери начини за справяне с предстоящите плащания и да избегне неизпълнение.
Миналата сряда президентът Владимир Путин подписа указ за стартиране на временни процедури и предоставяне на 10 дни на правителството да избере банки, които да обработват плащанията по нова схема. Това предполага, че Русия ще счита задълженията си за изпълнени, когато плаща на притежателите на облигации в рубли.
Русия казва, че спазва задълженията си по условията на облигацията, не е цялата история“, каза Зия Ула, партньор и ръководител на отдела за корпоративни престъпления и разследвания в адвокатска кантора Eversheds Sutherland.
„Ако вие като инвеститор не сте доволни, например, ако знаете, че парите са заседнали в ескроу сметка, което на практика би било практическото въздействие на това, което казва Русия, отговорът би бил: докато не изпълните задължението, вие не са изпълнили условията на облигацията.“