Русия намалява доставките на газ, а Европа отправя поглед към въглищата
Страните от ЕС се опитват да запълнят хранилищата си преди зимата

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Най-големите европейски купувачи на руски газ се надпреварват да намерят алтернативни доставчици и дори обмислят рестартирането на въглищни централи, за да се справят с намалените газови потоци от Русия. Ако хранилищата не бъдат запълнени сега, то през зимата Европа може да бъде изправена пред енергийна криза, пише Reuters в свой специален анализ.
Кризата и високите цени на газа допринасят за предизвикателствата, пред които са изправени политиците, докато се борят с инфлацията и влошаващата се икономическа перспектива.
Италианският енергиен гигант Eni вече съобщи, че руската „Газпром“ е предупредила, че Италия ще получи само част от договорените количества газ. Така страната се приближава до обявяването на извънредно положение, при което ще бъдат активирани мерки за пестене на газ.
Германия, която също получава по-малко количества руски газ. Страната обяви в неделя последния си план за запълване на хранилищата и предупреди, че може да рестартира електроцентрали, работещи с въглища, които е имала за цел постепенно да затвори.
Това е болезнено, но в тази ситуация трябва да се намали потреблението на газ. Ако не го направим, рискуваме хранилищата да не са достатъчно пълни в края на годината към зимния сезон“, каза министърът на икономиката Робърт Хабек, член на Зелената партия, която настоява за по-бързо затваряне на въглищните централи, които произвеждат повече парникови газове.
Главният изпълнителен директор на най-големия производител на електроенергия в Германия RWE, Маркус Креббер, казва, че ще са нужни от три до пет години, за да се нормализират цените на електроенергията. Потоците от руски газ към Германия през газопровода "Северен поток 1" - основният маршрут, снабдяващ най-голямата икономика в Европа - продължават да текат с около 40% от капацитета си, въпреки че се увеличиха от началото на миналата седмица. Украйна, друг транзитен маршрут за руски газ, заяви, че нейните тръбопроводи могат да помогнат за запълване на всяка празнина в доставките през "Северен поток 1". Москва по-рано заяви, че не може да изпомпва повече през тръбопроводите, които Украйна все още не е затворила.
Eni и немската компания Uniper бяха сред европейските компании, които казаха, че получават по-малко от договорените обеми на руски газ, въпреки че европейските газови хранилища все още се пълнят - макар и по-бавно. Те бяха около 54% запълнени в понеделник. Целта на ЕС е да ги запълни на 80% до октомври и на 90% през ноември.
Германското министерство на икономиката заяви, че връщането на електроцентрали, работещи с въглища, може да добави до 10 гигавата мощност, в случай че доставките на газ достигнат критични нива. Закон, свързан с това решение, ще се гледа в горната камара на парламента на 8 юли. Германската компания RWE заяви в понеделник, че може да удължи работата на три електроцентрали с мощност 300 мегавата (MW), работещи с кафяви въглища. Наред с връщането към въглищата, последните германски мерки включват система, която ще стартира през следващите седмици, за да насърчи индустрията да консумира по-малко газ. Предвижда се и финансова помощ за оператора на газовия пазар в Германия чрез държавния кредитор KfW.
Русия обвинява Запада
Правителството на Австрия се съгласи с компанията Verbund в неделя да пренастрои електроцентрала, работеща на газ, да използва въглища, ако ограничените доставки доведат до спешна енергийна ситуация. Енергийната група OMV заяви, че Австрия ще получи половината от обичайното количество газ за втори пореден ден.
Руската „Газпром“ намали количествата миналата седмица по „Северен поток 1“, основен газопровод, снабдяващ Германия и други, позовавайки се на забавеното връщане на оборудването, обслужвано от германската Siemens Energy в Канада.
"Имаме газ, готов е за доставка, но европейците трябва да върнат оборудването, което трябва да бъде ремонтирано по техните задължения", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Германски и италиански официални представители заявиха, че Русия използва това като извинение за намаляване на доставките. Европейският съюз в крайна сметка се стреми да премине към възобновяема енергия, за да намали въглеродните емисии, но засега е изправен пред покачване на цените и връщане към по-замърсяващи горива.
Ако има път към бързо намаляване на зависимостта от руския газ, без да се предизвиква допълнителна инфлация и сериозна рецесия, предизвикана от цените на енергията... ние не можем да го видим“, пишат анализаторите на Timera Energy.