Скритата инфлация залива света
Производителите започват да свиват разфасовките, опитвайки се да намалят разходите си и да запазят цените

Това е инфлацията, която трябва да остане скрита – от тоалетна хартия през кисело мляко и кафе до царевичен чипс – производителите тихомълком намаляват размерите на опаковките, без да свалят цените. Нарича се „свиване“ и се разпространява в световен мащаб, пише AP News в свой анализ по темата.
В САЩ малка кутия Kleenex вече има 60 кърпички; преди няколко месеца имаше 65. Киселото мляко Chobani Flips се сви от 5.3 на 4.5 унции. В Обединеното кралство Nestle намали своите кутии за кафе Nescafe Azera Americano от 100 грама на 90 грама. В Индия парче сапун Vim вече е само 135 грама, вместо 155 грама.
Свиването не е нещо ново, казват експертите. Но този процес се мултиплицира във времена на висока инфлация, тъй като компаниите се опитват да се справят с нарастващите разходи за съставки, опаковки, труд и транспорт. Глобалната инфлация е нараснала със 7% през май – темп, който вероятно ще продължи до септември, според S&P Global.
Идва на вълни. В момента сме в приливна вълна заради инфлацията“, каза Едгар Дуорски, защитник на потребителите и бивш помощник-главен прокурор в Масачузетс, който от десетилетия документира на своя уебсайт Consumer World този процес на „свиване“.
Дуорски започна да забелязва по-малки кутии по рафтовете със зърнени култури миналата есен. Той може да цитира десетки примери – от тоалетна хартия Cottonelle Ultra Clean Care, която се е свила от 340 листа на ролка до 312, до кафето Folgers, чийто размер на контейнера се сви от 51 до 43.5 унции. Интересно е, че производителят на това кафе все още твърди, че с една опаковка могат да бъдат приготвени до 400 чаши, като казва, че използва нова технология, която води до по-леки зърна.
Дуорски казва, че свиването е предпочитана практика за производителите, защото знаят, че клиентите ще забележат увеличение на цените, но няма да следят нетното тегло или малките детайли, като например броя на листовете в ролка тоалетна хартия. Компаниите също така използват трикове, за да отвлекат вниманието от намаляването на размера, като маркиране на по-малки опаковки с ярки нови етикети, които привличат погледите на купувачите.
Това е направил Fritos. Торбичките Fritos Scoops с надпис „Размер за парти“ са били 18 унции; някои по-големи размери все още се продават във верига за хранителни стоки в Тексас. Но почти всяка друга голяма верига вече рекламира Fritos Scoops с размер 15.5 унции, и дори са по-скъпи.
PepsiCo не отговори на въпроса за Fritos. Но компанията призна за намаляването на бутилките Gatorade. Производителят наскоро започна постепенно да премахва разфасовките от 32 унции в полза на тези от 28 унции, които са заострени в средата, за да улеснят държането им. Върху промяната се работи от години и не е свързана с настоящия икономически климат, каза PepsiCo. Но не отговори на въпроса защо версията от 28 унции е по-скъпа.
По същия начин Kimberly-Clark, която произвежда Cottonelle и Kleenex, не коментира намалените размери на пакета. Proctor & Gamble Co. не отговори на въпроса за балсама Pantene Pro-V Curl Perfection, чийто размер е намален от 12 течни унции на 10.4 течни унции, но все още струва 3.99 долара.
Продуктът Sunny Day Snack Bars на Earth's Best Organic вече е със седем барчета в кутия, вместо с осем, но остава на цена от 3.69 долара. Hain Celestial Group, собственикът на марката, не отговори на имейла с търсене на коментар.
Някои компании обаче са откровени за промените. В Япония производителят на закуски Calbee Inc. обяви 10% намаление на теглото и 10% увеличение на цените за много от продуктите си през май, включително за зеленчуковия чипс и хрупкавото едамаме. Компанията обоснова това с рязкото покачване на цената на суровините.
Domino’s Pizza обяви през януари, че свива размера на своите пилешки крилца от 10 парчета до осем за същата цена от 7.99 долара. Domino's се позова на нарастващите цени на пилето.
В Индия „превключването надолу“ – друг термин за свиване – се извършва най-вече в селските райони, където хората са по-бедни и по-чувствителни към цените, каза Баяс Ананд, ръководител на корпоративните комуникации в Dabur India. В градовете компаниите просто вдигат цените.
Моята компания го прави открито“, каза Ананд.
Някои клиенти, които са забелязали свиването, споделят примери в социалните мрежи. Други казват, че свиването ги кара да променят навиците си за пазаруване.
Алекс Аспахер извършва голяма част от пазаруването на хранителни стоки и планирането на изхранването на четиричленното си семейство в Хаскинс, Охайо. Той забеляза, че пакетът от един паунд нарязано швейцарско сирене, който използва, се е свил до 12 унции, но е запазил цената си от 9.99 долара. Сега той търси промоции или купува блок сирене и го нарязва сам.
Аспахер каза, че знае, че цените ще се повишат, когато е започнал да чете за по-високите заплати на работниците в индустрията на хранителните стоки. Но скоростта на промяната и свиващите се пакети са го изненадали.
Бях подготвен за това до известна степен, но досега нямаше ограничение“, каза Аспахер. „Надявам се да стигнем тавана доста скоро.“
Понякога тенденцията може да се обърне. Тъй като инфлацията намалява, конкуренцията може да принуди производителите да намалят цените си или да въведат отново по-големи опаковки. Но Дуорски казва, че след като продуктът е станал по-малък, той често остава такъв.
Увеличаването на размера е рядкост“, каза той.
Хитендра Чатурведи, професор по управление на веригата за доставки в W.P. Carey School of Business каза, че няма съмнение, че много компании се сблъскват с недостига на работна ръка и по-високите разходи за суровини. Но в някои случаи печалбите на компаниите също се увеличават експоненциално и Чатурведи намира това за обезпокоително.
Той посочва Mondelez International, която получи критики тази пролет, че сви размера на своя бар Cadbury Dairy Milk в Обединеното кралство, без да намали цената. Оперативните приходи на компанията се покачиха с 21% през 2021 г., но паднаха с 15% през първото тримесечие, тъй като разходите нараснаха. За сравнение, оперативната печалба на PepsiCo се е повишила с 11% през 2021 г. и със 128% през първото тримесечие.
Не казвам, че печелят, но мирише на това“, каза Чатурведи. „Използваме ли ограниченията на предлагането като оръжие, за да печелим повече пари?“