Служебният кабинет одобри създаването на частна детска болница в София
Лечебната дейност в болницата „Мама и Аз“ ще се реализира по 39 медицински специалности, в 30 клиники и отделения с общо 413 легла

© ECONOMIC.BG / БТА
Служебният кабинет изненадващо одобри създаването на нова частна многопрофилна болница в гр. София. Според Общественият съвет за създаване на национална детска болница става въпрос за детско лечебно заведение, но частно. Според Министерството на здравеопазването обаче ще има само едно педиатрично отделение с 40 легла и в самата болница ще се лекуват основно пациенти над 18-годишна възраст.
Прави впечатление обаче името на новото лечебно заведение – „Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“, което навява на мисълта, че става въпрос именно за детска болница.
В публикация във Facebook Общественият съвет изразява опасение, че ако се направи частна детска болница, няма да има достатъчно кадри (лекари и сестри) за държавното педиатрично лечено заведение и по този начин, според тях, кабинетът "Главчев" "поставя интересите на частни структури пред интересите на обществото, без да е ясно по какъв начин това решение ще се отрази върху детското здравеопазване в София и в региона".
Те цитират анализ на нуждите от детска болница, изготвен по искане на Министерството на здравеопазването, с техническата подкрепа на Европейската инвестиционна банка.
Припомняме ви, че според този анализ само в София и в региона не достигат 123 лекари с педиатричен профил. Сестрите са критично малко и в тревожно напреднала възраст. Одобряването на частния проект минира създаването на Национална детска болница и поставя под въпрос всички положени до този момент усилия и поети ангажименти. С приемането на това решение предварително се залага дефицит на кадри и се създават допълнителни спънки пред и без това трудно и тежко напредващия държавен проект", пишат още от Обществения съвет.
Инвеститорът в новата частна болница е „Търговска лига – Глобален аптечен център“ АД и за построяването на разполага с „достъпен имот на комуникативно място“. Компанията е собственик на една частна болница в Бургас.
Инвестицията ще бъде в размер на 120 млн. лв., а средствата ще се осигурят от "търговската дейност на инвеститора, както и чрез средства от банкови институции", съобщават от правителствената пресслужба.
Процедурата по създаването на многопрофилната болница е стартирала още през август 2022 г. Лечебната дейност ще се реализира по 39 медицински специалности, в 30 клиники и отделения с общо 413 легла. Ще има и отделения без легла и лаборатории за диагностика и лечение на лица както от 0 до 18 години, така и над 18 годишна възраст, се казва в решението на Министерския съвет от днес за издаване на разрешение.
Това категорично се разграничава от намерението на държавата да подсигури изграждането на Национална детска болница само за лица до 18-годишна възраст, с над 400 легла", уточняват от Министерството на здравеопазването, след като се появи объркване в обществото с така чаканата Националната детска болница.
Изграждането на Национална детска болница е основен приоритет на Министерството на здравеопазването, пишат още от здравното министерство в своето становище.
И тук идва ред да зададем въпроса защо отново се позволява на частна болница да изземва функции, които би трябвало държавната да изпълнява и да създаде така чаканата Национална детска болница. За нейното създаване вече има издадено одобрение, но все още има много дълъг път да се извърви преди да стане реалност. Според друго решение на Народното събрание здравният министър трябваше до месец март 2024 г. да излезе с план за ускорено изграждане на лечебното заведение, но все още няма такова.
Инвеститорът в частната болница има готовност за изграждане на лечебното заведение в срок до 48 месеца от решението на Министерския съвет.