Световната банка сви очакванията си за българската икономика
Войната в Украйна доведе до логично преразглеждане на прогнозите

© ECONOMIC.BG / БТА
Продължаващата война в Украйна доведе до логично преразглеждане на очакванията за икономическия растеж в световен план. Πocлeднитe изчиcлeния нa Cвeтoвнaтa бaнĸa пoĸaзвaт peвизиpaн pъcт нa БBΠ нa Бългapия за 2022 г. c 1.2 пp. пyнĸтa нaдoлy cпpямo пo-paннaтa пpoгнoзa oт янyapи. Тогава институцията чертаеше 3.8% пoвишeниe, а ceгa ĸopигиpa oчaĸвaниятa cи дo eдвa 2.6%.
Прогнозата на Световната банка контрастира на оптимистичните очаквания, заложени в Бюджет 2022. Приемането му съвпадна с избухването на войната в Украйна, но до корекция на заложения икономически ръст от 4.8% през 2022 г. не се стигна. По всяка вероятност такава ще има при актуализацията през юли.
Наред с опасността войната да продължи, Световната банка посочва и още няколко риска пред икономиката на България. На първо място това е евентуална нова COVID вълна, която би се надигнала на фона на ниските нива на ваксиниране. Закъснялото одобрение на Плана за възстановяване и устойчивост заедно с оперативните европрограми също разклащат устойчивостта на публичните инвестиции през 2022 г. и подкопават перспективите за растеж. В добавка към всичко това е растящата вътрешна инфлация, която ще запази тренда си поне през първото полугодие заради влошаващите се цени на енергията и храните в резултат на войната, според СБ.
В глобален план
Войната в Украйна ще натежи най-силно на нововъзникващите пазари и развиващите се страни в Европа и Централна Азия, прогнозират още от Световната банка. Според актуализираните данни икономиката на региона ще се свие с 4.1% тази година вместо да нарасне с 3%, каквато бе прогнозата преди войната. Сътресенията от войната усилват продължаващите въздействия на пандемията COVID-19, като това е вторият подобен шоков срив в рамките само на две години. Очаква се обаче той да е два пъти по-голям от този, предизвикан от здравната криза през 2020 г.
Войната удари тежко нововъзникващите и развиващите се икономики на Европа и Централна Азия – регион, който тази година вече вървеше към икономическо забавяне поради продължаващите последици от пандемията.
Правителствата в региона трябва да укрепят своите макроикономически буфери и доверието в политиките си, за да ограничат рисковете и да се справят с потенциалната фрагментация на търговските и инвестиционните канали“ каза Асли Демиргюч-Кунт, главен икономист на Световната банка за Европа и Централна Азия.
Украйна vs. Русия
Икономиката на Украйна се очаква да се свие с около 45.1% тази година, въпреки че степента ще зависи от продължителността и интензивността на войната, се казва още в доклада на банката. Поразена от безпрецедентни санкции, руската икономика вече потъна в дълбока рецесия. Прогнозата за производството е, че то ще се свие с 11.2% през 2022 г.
Мащабите на хуманитарната криза, отприщена от войната, са зашеметяващи. Руската инвазия нанася огромен удар върху икономиката на Украйна и нанесе огромни щети на инфраструктурата“, каза Анна Бьерде, вицепрезидент на Световната банка за региона на Европа и Централна Азия. „Украйна се нуждае незабавно от масивна финансова подкрепа, тъй като се бори да поддържа икономиката си в екстремна ситуация.“
Войната засили опасенията от рязко икономическо забавяне в световен мащаб, на фона на висока инфлация и повишаващи се нива на бедност. Неблагоприятните въздействия са в посока на множество канали, включително стокови и финансови пазари, търговски и миграционни връзки. Наблюдава се и неблагоприятно въздействие върху доверието в управляващите.