Търсят се 500 хил. нови пилоти
Най-сериозно е търсенето в Азиатско-Тихоокеанския регион

Авиокомпаниите по света ще трябва да наемат 558 хил. нови пилоти през следващите 2 десетилетия, за да бъдат в крак с увеличаващото се търсене на техните услуги. Според прогнозата на Боинг за същия период превозвачите ще трябва да вложат общо около 5,6 трлн. долара в самолети и подобряване на услугите си, предаде Bloomberg.
Това прави по около 28 хил. нови пилоти годишно, обяви вицепрезидентът на компанията Шери Карбари.
40% от тях ще дойдат от страните от Азиатско-Тихоокеанския регион, заявиха от Боинг в своя годишен техническо-прогнозен доклад. Нарастващата средна класа може да е основната причина, която да превърне региона в най-добре развития самолетен пазар, който да изпревари северноамериканския. Превозвачите в Китай и съседните държави обаче трябва да работят усилено, за да запълнят вакантните позиции, защото частните пилоти там са много по-рядко срещани, отколкото в САЩ.
„Хората са израснали, без малки самолети постоянно да прелитат над главите им“, заяви Карбари пред репортери. Предизвикателството е към работодателите: „Как ще накарате населението да започне да се вълнува от авиацията?“, добави тя.
В настоящата си прогноза Боинг предвижда необходимост от 4% повече пилоти в сравнение с миналата година. В световен мащаб търсенето е намаляло само в един регион – този на Русия и ОНД.
Авиокомпаниите ще се нуждаят от 17 хил. нови пилоти през следващите 2 десетилетия, което е около 1000 по-малко от прогнозираното от Боинг през 2014 г.
Предвид рецесията в руската икономика, Карбари заяви, че очаква пускането на по-ограничен брой самолети на техния пазар в сравнение с миналата година.
Акциите на Боинг се търгуваха почти без промяна при курс от 146,7 долара при затварянето на фондовата борса в Ню Йорк. През настоящата година стойността им се повиши с 13%, надминавайки прогнозираната 3,4 процентна печалба според индекса Standard & Poor’s 500.