Тавани и диапазони: Как Европа може да ограничи цените на газа?
Европейската комисия има притеснения за исканата от повечето държави мярка и разработва алтернативни решения

© ECONOMIC.BG / European Council / Screenshot
Лидерите на страните от Европейския съюз ще обсъдят в петък дали и как да поставят таван на цените на природния газ, след като има все повече призиви Брюксел да ограничи цените на горивото, пише Reuters в свой анализ по темата, в който очертава възможните варианти за прилагане на мярката.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи в сряда варианти за таван на цената на синьото гориво, които лидерите на ЕС да обсъдят. Това се случи след като Франция, Италия, Полша и 12 други страни призоваха Брюксел да наложи таван на цената на горивото в целия ЕС и по този начин да ограничи все по-нарастващата инфлация. Други държави са против, включително Германия – най-големият потребител на газ в Европа, и Холандия, които казват, че таванът на цените може да подкопае енергийната сигурност тази зима. Комисията също изрази съмнения и предложи до сряда да бъдат разгледани и по-рестриктивни начини за ограничение на цените на природния газ.
Ограничение на цените на всякакъв вид газ
15-те държави от ЕС, включително България, спешно поискаха това предложение в писмо до Европейската комисия. Таванът на цените е „единствената мярка, която ще помогне на всяка държава членка да смекчи инфлационния натиск“.
Урсула фон дер Лайен предложи в писмо до лидерите на ЕС в сряда да обмислят временна горна граница на цените, докато Комисията работи по въвеждането на алтернативна референтна цена на фючърсите на хъба TTF в Нидерландия.
Трябва да обмислим ограничаване на цените по отношение на TTF, за да продължим да осигуряваме доставките на газ за Европа и всички държави членки“, се казва в писмото.
Не се уточнява дали такъв таван ще се прилага за всички транзакции с газ и договори за внос, свързани с цената на нидерландската борса, или ще има по-ограничен обхват.
Комисията бе скептична относно тавана на цената на едро за борсови транзакции. От документ, анализиращ различни варианти миналата седмица, става ясно, че въвеждането на широка горна граница може да бъде сложно, да представлява риск за енергийната сигурност и да наруши потоците на гориво между страните от ЕС.
Това е така, защото при евентуална промяна на цените, и то в момент на недостиг на количества, доставките няма да могат да стигат до региони, които имат остра нужда от газ. Таванът също рискува да предизвика прекъсвания на доставките от задгранични доставчици, се посочва в документа на Комисията. Предполага се, че такова ограничение може да работи само ако бъде намерен нов начин, по който да се разпределят и транспортират оскъдни доставки на гориво между държавите.
Нов бенчмарк
И докато таванът на цените би бил временно решение, Комисията иска да въведе по-постоянен алтернативен референтен показател (бенчмарк) за цената на газа в Европа.
В миналото цената на газа на TTF бе използвана като бенчмарк за доставки на втечнен газ за Европа. Но рязкото намаляване на доставките на руски газ тази година направи цената там изключително нестабилна и по-висока от цените на втечнения газ в други региони.
Според Брюксел е необходим нов индекс, тъй като TTF се основава на доставките по тръбопроводи и не представлява пазара, който вече разчита повече на втечнен газ. Някои източници от индустрията казват, че самата индустрия трябва да разработи нов бенчмарк. Успехът му ще зависи от газовата индустрия, която ще го използва.
Динамичен ценови коридор
Белгия, Гърция, Италия и Полша представиха собствено предложение за „динамичен ценови коридор“ на газ в четвъртък.
Коридорът ще се прилага за всички транзакции на едро, без да се ограничава до внос от определени юрисдикции и не се ограничава до конкретни употреби на природен газ“, посочиха страните в документ, очертаващ диапазон, който е по-нисък от пазарната цена.
Документът, видян от Reuters, предлага определянето на коридора на достатъчно високо ниво, за да позволи на газовия пазар да функционира, но и да бъде достатъчно гъвкав, за да се гарантира, че европейските страни могат да привличат доставки от други пазари. Ако е необходимо, това може да означава да бъдат разрешени и транзакции с газ на цени над коридора, се казва в съобщението.
Цената на газа може да варира в диапазона на коридора. Механизмът не е предназначен да потиска цените на изкуствено ниско ниво, се казва в документа, добавяйки, че трябва да се прилага и за дългосрочни договори.
Ограничение на цената на газ, използван за електричество
Фон дер Лайен каза, че ЕС трябва също така да обмисли ограничаване на цената за газа, използван за производство на електроенергия.
Европейските цени на електроенергията се определят от последната електроцентрала, необходима за задоволяване на търсенето – обикновено това е газова електроцентрала. Следователно намаляването на разходите за електроцентрали, работещи на газ, може да резултира в намаление на цената на електроенергията. Правителствата ще трябва да компенсират газовите централи за разликата между горната цена и по-високата пазарна цена, на която купуват гориво.
Испания и Португалия въведоха такава програма през юни, която помогна за намаление на местните цени на електроенергията, но в същото време потреблението на газ в Испания се увеличи.
Комисията казва, че всяка намеса за понижаване на цените на газа трябва да бъде съчетана с мерки за избягване на увеличаване на търсенето на синьо гориво, защото количествата са оскъдни и трябва да бъдат използвани разумно.
Ограничение на цената на руския газ
Комисията предложи таван на цената на газа за Русия през септември, но се отказа от идеята, след като опозицията от страните от Централна и Източна Европа се опасяваше, че Москва ще отмъсти, като спре газа, който все още им изпраща.
Европа разчиташе на Русия за около 40% от своя газ, преди Москва да нахлуе в Украйна. Този дял е намалял до 9%, след като Русия спря доставките. Тъй като обемите на Русия намаляват, някои дипломати от ЕС казаха, че таванът на цените няма да направи много за понижаване на европейските цени на газа и ще действа повече като геополитически ход за ограничаване на приходите на Москва.
Следващи стъпки
Срещата на лидерите в ЕС в петък трябва да очертае какви мерки биха подкрепили. Министрите на енергетиката от страните от ЕС се срещат на 11-12 октомври, за да продължат дебата за тавана на цените на природния газ.
Комисията се съгласи да предложи допълнителни мерки за справяне с енергийната криза. Веднага след като излезе с предложения, 27-те страни в Блока ще ги договорят и ще се опитат да стигнат до окончателно споразумение.