ТЕЦ „Марица Изток 3“ вече ще работи само от време на време
Договорът на американската централа с НЕК за фиксирани цени изтича на 21 февруари и трябва да се конкурира на свободния пазар

© ECONOMIC.BG / Wikimedia
От 21 февруари американският ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ ще работи само в дните, когато борсовата цена на тока надхвърля разходите за производството му. Това обяви изпълнителният директор на централата Васил Щонов в интервю за старозагорската медия divident.eu. На тази дата изтича договорът на ТЕЦ-а за изкупуване на електроенергия на фиксирани цени, след което той ще трябва да продава на свободния пазар, където напоследък цените са устойчиво по-ниски, отколкото себестойността на производството на въглищните централи.
За момента 21 и 22 февруари се очертават като дни, в които няма да има търсене на нашата високостойностна електрическа енергия. Ще трябва да спрем и блока, който в момента работи. Когато се появят добри цени, ще пуснем отново централата“, обясни директорът на централата.
По неговите думи себестойността на произведената от ТЕЦ „Марица Изток 3“ електроенергия е 125 евро (245 лв.) на MWh. Справка с данните на Българската енергийна борса показват, че средната цена на пазарен сегмент „Ден напред“ днес е била 157.42 лв. на MWh, а на сегмент „В рамките на деня“ – 167.14 лв. на MWh.
Когато цените са по-ниски от нашите разходи, и ако не сме се хеджирали успешно в чужбина, няма да работим“, казва Щонов.
Той има „добри очаквания“ за представянето на ТЕЦ-а на свободния пазар по няколко причини.
На първо място, нашите разходи са по-ниски от тези на другите централи, както по отношение на променливи, така и по отношение на общи разходи, които включват и фиксираните разходи за хора и поддръжка. Себестойността на нашата електрическа енергия е с 10 – 25 лева на MWh по-ниска от тази на ТЕЦ „Марица изток 2“ и на ТЕЦ AES Гълъбово. Централата ни е най-ефективната в комплекса „Марица изток“, категоричен е той.
Ако цените се качат над 125 евро на MWh, ние ще работим и то ще бъдем значително преди останалите две централи“, добавя Щонов.
Той обясни, че тъй като централата ще работи по-малко, ще трябва да се режат разходи. Първоначално ще бъдат намалени плащанията към външни фирми и компанията ще опита да запази служителите си.
Ако цените продължат да падат и няма подкрепа от държавата с цел гарантиране сигурността на системата, може да бъдем принудени да затворим част от централата“, каза директорът на ТЕЦ-а.
Централата ще опита да убеди държавата „да гледа на енергийната сигурност на България в дългосрочен план и да стимулира най-ефективните централи“, каквато според Щонов е ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“, „а не да разглеждаме съкращения на персонала“.