Тръс планира 100 млрд. паунда за справяне с енергийната криза
Новият британски премиер също така се кани да разреши проучването и добива на шистов газ и петрол на Острова

© ECONOMIC.BG / Flickr/Number 10
Новият британски министър-председател Лиз Тръс ще опита да ограничи растящите потребителски сметки за електроенергия и да насърчи нови източници на енергия. За целта в четвъртък се очаква да обяви пакет на стойност над 100 милиарда паунда (115 милиарда долара), предназначен да ограничи икономическия шок, причинен от войната в Украйна.
Тъй като Великобритания е изправена пред продължителна рецесия, предизвикана от почти учетворяване на сметките за енергия на домакинствата, Тръс каза, че ще предприеме незабавни действия за защита на потребителите.
Скокът при държавните заеми за финансиране на пакета за подкрепа плюс обещанието на Тръс да намали данъците разтърси финансовите пазари. В сряда паундът падна спрямо долара до нива, достигнати за последно през 1985 г.
Очаква се министър-председателят да изложи плана си пред законодателите около обяд днес.
Deutsche Bank заяви, че компенсирането на цената на енергията и обещаните намаления на данъците може да струват 179 милиарда паунда, или около половината от сумата, похарчена от Великобритания за пандемията от COVID-19.
Очаква се също така правителството да определи нови източници на енергийни доставки, включително издаването на до 130 лиценза за проучване на нефт и газ в Северно море и отмяна на забраната за фракинг, ако местните общности се съгласят.
Ние ще предприемем незабавни действия, за да помогнем на хората и бизнеса със сметките, но също така ... за да се справим с първопричината за тези проблеми, така че да не сме отново в това положение“, каза Тръс в изявление.
„Ще изложим нашите планове за изпълнение на това обещание и изграждане на просперираща Великобритания за всички.
Плашещи предизвикателства
С разрастването на индустриалните вълнения Тръс е изправена пред едно от най-обезсърчаващите предизвикателства за един лидер в следвоенната история на Великобритания.
Очаква се нейният план да охлади инфлацията, която с 10.1% вече е най-високата спрямо всички водещи икономики, но ще добави повече от 100 милиарда паунда към заемите на Великобритания, поставяйки по-голямо напрежение върху публичните финанси, тъй като енергийната криза вероятно ще продължи и през следващата зима.
Това също така бележи голям обрат на нейната позиция срещу „подаянията“, която тя защитаваше по време на ранните етапи на кампанията за лидерство на Консервативната партия.
Благотворителните организации предупредиха, че милиони домакинства са изправени пред бедност тази зима, ако се позволи таванът на средните цени на енергията да скочи с 80% през октомври и отново през зимата.
Фирмите също са изложени на риск. Мнозина са получили нови сметки за енергия, които според тях заплашват да ги изгонят от бизнеса.
Според два източника, запознати с правителствените дискусии, Тръс ще обяви десетки нови лицензи за проучване в Северно море в опит да увеличи местното производство.
Очаква се тя също така да премахне забраната за фракинг, който включва извличане на шистов газ от скали чрез раздробяването им с вода и химикали под високо налягане. Той беше забранен през 2019 г., след като органът за регулация на проучванията и добива на нефт и газ каза, че не е възможно да се предвиди магнитудът на земетресенията, които може да предизвика процесът.
Нито едно от предложенията обаче няма да осигури краткосрочно облекчение на енергийната криза, тъй като обикновено отнема между 5 и 10 години от първоначалното проучване до добиването на нефт и газ от дадено находище. Проектите за фракинг ще изискват дълъг процес на планиране.
Ако искаме енергийна достатъчност, трябва да разгледаме всеки източник, включително нови ядрени централи или повече възобновяеми източници“, каза министърът Саймън Кларк пред Sky News. „Трябва също така да разгледаме технологии като фракинг… Има балансиран подход към този въпрос.“