Турция вдигна рязко основната лихва до 30%
Централната банка продължава с опитите си да овладее устойчивата двуцифрена инфлация
Централната банка на Турция повиши основния си лихвен процент до 30% в четвъртък. Това е скок с 500 базисни пункта (5 пр. пункта) и е част от опитите на Анкара да се пребори с устойчивата двуцифрена инфлация в страната, пише CNBC.
Турската лира отслабна леко до 27.10 за долар след новините, като зелените пари поскъпнаха с 0.5% спрямо местната валута към 14:40 ч. българско време.
Решението на централната банка следва поредица от повишения на лихвените проценти, които бяха болезнени за турците, тъй като страната се стреми да пребори инфлацията, която е устойчиво висока вече няколко години. Това е част и от новата, ортодоксална парична политика на президента Реджеп Ердоган, който допреди това водеше война с лихвите и принуждаваше централната банка да действа в пълен разрез с всяка икономическа логика. Това пък от своя срана обезцени драстично местната валута и прати инфлацията до връх от над 85%.
Лирата се обезцени с 30% спрямо долара през тази година, а за последните пет обезценката е с близо 80%.
През юни Турция вдигна основния си лихвен процент за първи път от повече от две години, след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган назначи ръководители, които обещаха да приложат традиционната икономическа теория, за да обърнат посоката на инфлацията.
Преди това Турция стабилно понижаваше основния си лихвен процент – от 19% в края на 2021 г. до 8.5% през миналия март, а инфлацията нарасна, надхвърляйки 85% в края на 2022 г. и намалявайки до малко под 40% през юни.
След като започна своя нов лихвен цикъл, централната банка заяви през юли, че си поставя за цел да намали инфлацията до 5% в средносрочен план – амбициозна прогноза, тъй като годишната инфлация в Турция скочи до близо 59% през август. Сега Анкара очаква годишната инфлация да достигне 65% в края на 2023 г. спрямо прогнозата от 24.9% преди година.