Уолстрийт с невиждано от две десетилетия представяне
Акциите бяха подкрепени от банковия сектор и очакването да има сделка между САЩ и Китай

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 3 мин.
В края на петъчната сесия фондовите пазари затвориха с повишение, подкрепени от банковия сектор и обнадеждени от дългоочакваната среща между президентите на САЩ и Китай, на която се очаква лидерите на двете най-големи икономики в света да постигнат напредък в търговските отношения. В петък завърши първата половина от годината, през която Уолстрийт записа най-голямото си покачване от две десетилетия насам. Индустриалният индекс Dow Jones напредна с 73.38 пункта до 26600. За месец юни индексът добави над 7% към стойността си, с което постави рекорд от 1938 година насам. Широкият индекс S&P 500 се изкачи до 2941.76 пункта, воден от отличните резултати на банковия сектор. Технологичният индекс Nasdaq се повиши с 0.48 на сто, което премина над психологическата граница от 8000 пункта.
Европейските акции също завършиха на зелена територия покрай позитивните нагласи на инвеститорите. Немският водещ индекс DAX приключи деня с ръст от 1.34 процента до 12398.80 пункта, докато търговията в Лондон изпрати FTSE 100 до ниво от 7425.63 пункта.
Цената на златото запази стойността си от 1409 долара за тройунция, след слабото поскъпване от 0.01%, докато среброто записа повишение от 0.40 на сто до $15.32. В петък цената на петрола се понижи с 0.04% до 58.20 долара за барел, след като страните по ядреното споразумение обещаха да положат по-големи усилия за нормализиране на търговските отношения с Иран. Сортът Брент записа загуби от близо 3% до $64.40.
Акценти днес
Среща на OPEC
В началото на седмицата ще започне срещата на Организацията на страните износителки на петрол, на която основната тема ще бъде за продължаването на сделката, която изтече в неделя, за ограничаване на производството на петрол с 1.2 милиона барела дневно. Ако страните стигнат до споразумение това се очаква да даде силен тласък на цената.
Инструмент на фокус - Morgan Stanley
Акциите на банката отвориха деня в петък с гап, което ги изкара на печалба, но все още цената остава под важното ниво на съпротива при $45. Индикаторът MACD благоприятства за развитие на възходящото движение, което ни кара да смятаме, че пробив над съпротивата ще даде силен тласък на цената към тестване на максимума около $50. Понижение под възходящата тренд линия би отслабило текущото покачване и може да окаже натиск на цената към минимумите около $40.
USD/JPY
Доларът претърпя сериозен спад покрай очакванията за понижаване на лихвите от Федералния резерв, но изглежда, че започва да се възстановява, което формира обръщащ модел при валутната двойка USD/JPY. Пробив над тренд линията и 100-периодната средна ще получил надежден сигнал за покупка и потвърждение, че купувачите си връщат контрола. Очакванията ни са за бързо поскъпване до 109 при пробив над нивото на съпротива.
XAU/USD
Златото срещна много привърженици след отслабването на щатската валута и политическите напрежения в световен мащаб, но изглежда, че възходящото движение отслабва импулса си, което може да се дължи на прибиране на печалбите от дъги позиции. Възстановяване на долара и развитие на търговските отношения между САЩ и Китай биха насочили инвеститорите към рисковите активи, което върне цената на ценния метал под 1400 долара. Формираната дивергенция оказва натиск върху златото и при пробив под линията на подкрепа около $1400 може да видим по сериозен спад до 100 периодната средна.
S&P 500
Щатският индекс отново набира скорост към историческия максимум, но не е сигурно, че ще има достатъчно сила, за да запише нов такъв. Скоро индикаторът RSI ще навлезе в зоната на свръх купен пазар, което би отслабило движението и може да видим отново корекция. Докато стойностите на S&P 500 се задържат над 50 дневната средна нагласите ни са позитивни за формиране на възходящо движение.