В САЩ обсъждат дали да глобят Facebook заради личните данни
Сумата на санкцията може да е по-висока от тази за Google през 2012 г.

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 1 мин.
Facebook може да бъде глобена солено в Съединените щати – повече отколкото Google през 2012 г., заради нарушения на правилата за защита на личните данни. Американските регулатори са се срещнали, за да дискутират казуса, предава Reuters, позовавайки се на информация от трима източници за Washington Post.
Федералната търговска комисия разследва Facebook от миналата година. Според вестника тя не е финализирала заключенията си по случая, нито общия размер на санкцията. Един от източниците твърди, че компанията е в разговори с регулатора.
Няма обаче яснота дали Facebook ще се съгласи с нейното становище и ще приеме да плати финансовата санкция. Очакванията са, че глобата ще надвиши тази от 22.5 млн. долара на Google от 2012 г.
Facebook засега отказа да коментира случая.
Федералната търговска комисия, която е засегната от закриването на американското правителство, също не е отговорила на поискания коментар. Регулаторът обичайно пази дискретност за действията си преди финализирането им. Затова беше изненада, че миналия март обяви започването на разследване срещу Facebook.
Новината тогава дойде след разкритието на скандала с Cambridge Analytica, за която стана ясно, че е злоупотребила с данните на 87 млн. потребители на Facebook. Оттогава насам социалната мрежа призна и за други пропуски, концентрирайки върху себе си не само остри обществени критики, но и редица разследвания в различни страни по света.