Забавянето на икономическия ръст на САЩ доведе до колебливи резултати на борсата
Технологичните акции поевтиняха с 3.5% през последните пет търговски сесии

~ 3 мин.
Петъчната сесия беше силно волатилна на американските фондови пазари. Макар и да завършиха на положителна територия в петък, водещите индекси записаха тежки загуби през изминалата седмица, основно поведени от покачващите се лихви и опасенията за възможно забавяне на икономическия ръст на САЩ. Dow Jones нарасна с 287 пункта до 25339.99 пункта, благодарение на 4.7-процентният скок в акциите на Visa. S&P 500 пък добави 1.4 на сто към стойността си до 2767 пункта и заедно с увеличението на технологичния сектор с 3.2% прекъсна 6-дневната си губеща серия. Отличник беше и NASDAQ, който нарасна с 2% към стойността си и финишира седмицата на ниво от 7496 пункта.
Въпреки силния петък, на седмична база Dow Jones и S&P 500 бяха надолу с повече от 4%, а NASDAQ – с 3.7%, отбелязвайки най-лошото си седмично представяне от март насам. Широкият индекс пък записа трета поредна червена сесия за пръв път от юни. Технологичните акции поевтиняха с 3.5% през последните пет търговски сесии, отново с най-слабо представяне от март. Междувременно индексът на волатилността Cboe Volatility index (VIX), който се приема за репрезент на страховете на пазара, достигна най-високите си стойности от корекцията през февруари и се търгуваше за 25.18 с около 70% ръст. На Стария континент водещите индекси записаха слаби понижения спрямо предходните сесии. Немският бенчмарк DAX се понижи с 0.13%, френският САС – с 0.20%, а британският FTSE – с 0.16%.
Финансови отчети – Q3 2018
Продължава сезонът на публикуването на финансови отчети на компаниите за третото тримесечие на годината. Днес преди старта на сесията Bank of America, ще изнесе репортите си, като очакванията са за $0.63 печалба на акция (EPS) и приходи в размер на $22.73 млрд.
Протокол от срещата на Централната банка на Австралия
В късните часове през нощта в понеделник срещу вторник в 03:30 часа ще бъде публикуван протоколът от срещата на Централната банка на Австралия (RBA) за определяне на монетарната политика на страната. Докладът ще съдържа важна информация, свързана с решението на банкерите относно лихвения процент и може да доведе до известна волатилност при валутните двойки, съдържащи в себе си австралийския долар.
Акциите на една от най-големите американски банки прекъснаха възходящото си движение в началото на февруари и оттогава насам се движат в границите между 28 и 32 долара за акция, като се забелязва формирано силно ниво на подкрепа при 27.5-28 долара. Днес преди старта на сесията Bank of America ще изнесе финансовите си отчети за Q3 на 2018 г. Дали те ще впечатлят или разочароват инвеститорите, ще е ключово за следващо движение на котировките. Незадоволителни отчети ще изтласкат цената на акциите под нивото на подкрепа, докато, ако данните покажат ръст, това би дало необходимия импулс за обръщане на тренда.
След като вече година EUR/GBP се движи в границите между 0.8700-0.9000, валутната двойка не изглежда да променя тенденцията. След като котировките не се приближиха достатъчно до нивото на подкрепа, в четвъртък и петък двойката отбеляза две поредни зелени свещи. В комбинация с индикатора Стохастик , който излиза от зоната на препродаден пазар, очакваме котировките да се покачат до 50-дневната средна, а ако я пробият – и до 0.8950-0.9000.
След продължителното поевтиняване на кафето, през изминалите три седмици то значително поскъпна и в петък финишира до 50-периодната средна ЕМА. Очакваме успешен пробив и ново поскъпване на суровината с потенциал за достигане поне до 140 долара. За вход в краткосрочна дълга позиция може да се гледа по-нискочестотна графика, за да се избере най-удачният момент за покупка.
Технологичният NASDAQ преживя драматично начало на месеца, изтривайки 8% през първите две седмици на октомври. В четвъртък индексът проби линията на подкрепа, формирана от най-ниските стойности от корекцията през февруари и от следващото понижение през април. Спадът все още не е приближил ключовите 7000 пункта. Индексът все още е и над 7250, което също може да се приеме за солидна психологическа граница. Очакваме предстоящите финансови отчети на технологичните компании да окажат подкрепа на индекса и да ограничат загубите.