Инвеститори имат интерес да изградят 17 GWh ВЕИ в България
Трябва да се обърне внимание на възможностите за генериране на ток от вятър в морето, каза екоминистърът Борислав Сандов
Вдигането на цените на тока и газа през последните месеци рязко преориентира както бизнеса, така и публичния сектор към възобновяеми източници на енергия. Така за последните няколко месеца Енергийният системен оператор (ЕСО) бе „залят“ с проекти за изграждане главно на фотоволтаични централи. Сега обаче е време държавата да каже доколко е възможно толкова голям обем от около 16 – 17 гигаватчаса да се изградят.
Това коментира вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов в първия епизод от серията уебинари по актуални икономически и социални теми, под мотото „Планетата ни е важна“. Събитието се организира от Economic.bg и Kmeta.bg, със стратегическото партньорство на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
За сравнение, АЕЦ „Белене“, за който много се говори и който няма да се построи, е планиран да генерира 2 гигаватчаса“, посочи Сандов.
„Държавата е регулатор и трябва да определя политиките си. В момента се говори за хиляди мегаватчаса, което е невъзможно за присъединяване. Тук е мястото на държавата да каже какво е възможно, къде е удачно, за да не се живее в илюзии и от много добри идеи да се получи ниска реализация“, коментира Сандов.
По негови думи все по-често той чува от компаниите, че има голямо струпване на такива проекти
на бюрата в ЧЕЗ и има опасност всички тези проекти да не намерят реализация“.
Според вицепремиера в момента е важно държавата да изготви и карта с терените в НАТУРА 2000 и ясно да се посочи в кои от тях може да се поставят ВЕИ източници и в кои не,
за да кажем на бизнеса ясно къде и какво може да се случва“.
Сандов посочи още, че е време да се скъса с „това табу“, че земеделската земя не е удачно място за ВЕИ.
„ВЕИ може да върне влагата и живота на някои земеделски земи, така че да създадат условия дори за пасищно животновъдство“, защити тезата си вицепремиерът.
По отношение на фотоволтаичните инсталации председателят на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) Марияна Янева, която също взе участие в уебинара, призова за промени и улесняване на процеса по добавяне на подобен панел и свързването му с мрежата, защото „има стъпки, които нямат реална стойност“.
Кметът на Община Елин Пелин Ивайло Симеонов обърна внимание на факта, че дори и след изграждането на фотоволтаичните централи и свързването им, остава проблемът с факта, че сградите на публичната администрация и бизнеса не могат да подават количество към операторите. По този проблем Сандов уточни, че енергия, която фирмите и администрациите не успяват да усвоят, може да се направят инвестиции и в батерии, които да съхраняват въпросната енергия или тя да се дарява на домакинствата.
Голям фотоволтаичен проект в Средногорието
Голямата индустриална група в България „Геотехмин“ започва нов голям фотоволтаичен проект в Средногорието. Това обяви изпълнителният директор на компанията Доминик Хамерс. Новата инвестиция следва две други подобни, влезли в експлоатация още през лятото на миналата година.
По-нататък имаме намерение за нещо по-голямо и междувременно гледаме с интерес как ще се развива технологията за складиране на ток, за да използваме тази енергия, когато имаме нужда“, посочи Хамерс.
Вятър в морето
Екоминистърът обърна внимание и на друг ВЕИ източник освен слънчевите централи, а именно вятърът в морето. Според него държавата трябва сериозно да помисли и върху възможностите за централи в близо до Северното крайбрежие на Черно море.
Въздухът в София
По отношение на традиционно замърсения въздух в София всяка зима, Сандов даде заявка, че от тази година това ще се промени и нивото на замърсяване ще бъде в нормите на Световната здравна организация, като ще бъдат приложени и допълнителни мерки за това. В същото време обаче трябва да се работи по продължително свиване на праховите частици, защото СЗО има намерение да завиши нормата за замърсяването на въздуха.
Припомняме, че срещу България има и наказателна процедура от Европейската комисия за качеството на въздуха.