Всяка година нелегално се продават 15-20 хил. шофьорски книжки
Служители на ДАИ и Министерство на транспорта са замесени в корупционната схема
Сериозна корупционна схема за манипулиране на шофьорските изпити и продажба на шофьорски книжки върви в Агенция „Автомобилна администрация“ (ДАИ) и Министерство на транспорта. Всяка година нелегално се продават между 15 и 20 хил. шофьорски книжки. Това обяви държавен служител, пожелал анонимност, пред Нова телевизия.
Книжките се търгуват средно по 1000 лв., но понякога стигат дори и до 3000 лв., в зависимост от човека. Това означава, че в рамките на година порочната практика носи приходи в размер на 15-20 млн. лв.
Според думите на анонимния чиновник схемите се въртят в ДАИ, замесени са дори високопоставени служители в Министерство на транспорта.
Той обяви, че в миналото на няколко пъти е подавал сигнали до различни институции, включително и до премиера Бойко Борисов. Министър-председателят веднага е разпоредил проверка, но потърпевш от нея е бил главно самият служител, който 4 пъти е бил уволняван заради разкритията си.
Все пак резултатите от проверката в Министерство на транспорта са довели до оставката на тогавашния министър Александър Цветков. Други служители не са наказани или дисциплинарно уволнени, а корупционната схема е продължила да работи. По думите на анонимния чиновник, тя е актуална и до днес.
Подадени са сигнали и до прокуратурата, но производствата са прекратени. Главно действащо лице е била прокурор Боряна Бецова, която често е свързвана с ДПС и Делян Пеевски.
Анонимният служител разкри, че шофьорските изпити са нагласени, а книжки се раздават на неграмотни шофьори, често от турски и ромски произход, които имат много слаби познания по български език. „Всичко е пълен фарс. Хора с по 30 неуспешни опита на шофьорския изпит в други градове, идват в София и вземат книжка.“, заяви той.
Друга често използвана практика била на изпита да се явява човек, който визуално прилича на въпросния кандидат, но е грамотен и взема листовките.
По думите на чиновника по време на изпита служители на ДАИ са посочвали правилните отговори на някои от кандидат-шофьорите и дори са попълвали листовките им.
Контролните органи използвали и друг метод за измама – технологичният. „Има вмешателство в софтуера. Данните се манипулират на централно ниво.“, заяви анонимният чиновник.
Разкритията идват на фона на зачестилите тежки катастрофи, много от които завършват с фатален край. Държавата и контролните органи полагат усилия да намалят произшествията чрез технически и законодателни средства, но черната хроника продължава да е в ход.
Досега като основни проблеми бяха посочвани превишената скорост и малкия опит на водачите, но едва ли някой е предполагал, че много от тях карат, без да познават правилата за движение.