Забавянето на икономиката може да активира кредитните рискове
Има все по-силни индикации за проблеми на глобално ниво и в Еврозоната, смята гуверньорът на БНБ

© ECONOMIC.BG / БНБ
~ 2 мин.
Вероятността от материализиране на риска, свързан с банковото кредитиране в България, би нараснал особено при забавена икономическа активност или конюнктура, която е по-неблагоприятна от наблюдаваната през последните няколко години. Това посочва управителят на БНБ Димитър Радев в тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България. По неговите думи голяма част от последните действия на централната банка, в качеството ѝ на регулатор и надзорен орган за банковата система, е фокусирана именно върху риска, свързан с банковото кредитиране.
„Към момента виждаме все по-силни индикации за възможни проблеми и повишена несигурност - на глобално ниво и в еврозоната, които по определени канали биха могли да донесат негативни ефекти и у нас“, смята Радев. „В настоящия етап на кредитна експанзия, банките трябва да продължат да полагат адекватни усилия за управление на натрупващия се в техните баланси кредитен риск“, смята той.
Все пак Радев е категоричен, че банковият сектор в България през 2018 г. е поддържал високи равнища на капиталова адекватност и ликвидност, като заедно с това генерира исторически висока годишна печалба. „Депозитите в банковата система се увеличаваха, кредитирането нарастваше, а делът на необслужваните кредити намаляваше. Положителната динамика в сектора като цяло очакваме да продължи и през 2019 г.“, смята гуверньорът на БНБ.
От гледна точка на сектора, според Радев тази година ще премине под знака на прегледа на активите и стрес теста в няколко банки. „Намираме се на фазата на приключване на подготовката за практическото извършване на тези процеси. Те се ръководят от Европейската централна банка, но с активното съдействие от страна на БНБ“, пише той.
Прегледът на активите, стрес тестът и синхронизирането на надзорните ни практики с Европейската централна банка (ЕЦБ) са един от най-важните елементи от усилията на България за включване на лева във валутния механизъм ERM II и за присъединяване на страната към Банковия съюз. Тези стратегически стъпки следва да бъдат реализирани едновременно, съгласно плана и договореностите с европейските ни партньори.
„През 2019 г. очакваме като цяло запазване на положителните тенденции в банковия сектор, но вероятно при наличие на повишени предизвикателства, свързани с общата стопанска среда, в която оперират банките. Заедно с това в близките месеци ще станем свидетели на процеси с потенциално дългосрочни последствия, пряко засягащи сектора, насочени към постигането на качествено по-висока степен на интеграция на България в европейската финансова и институционална инфраструктура“, казва Радев.