Заразата се разраства: Швейцарската централна банка спасява Credit Suisse
Швейцарката банка поиска спешна кредитна линия на стойност 50 млрд. франка, за да подкрепи ликвидносттта си
Credit Suisse обяви в четвъртък, че ще заеме до 54 милиарда долара от Швейцарската централна банка, за да подкрепи ликвидността си и доверието на инвеститорите. Акциите на финансовата институция се сринаха, а това засили страховете за глобална банкова криза, пише Reuters.
Съобщението на базираната в Цюрих банка помогна да се възстановят някои от загубите на пазара на банкови акции и да се върне доверието в по-широките финансови пазари, които бяха разбити в сряда и по време на азиатската търговия в четвъртък, тъй като инвеститорите се тревожат за потенциалното натрупване на глобални банкови депозити.
В изявлението си Credit Suisse казва, че ще упражни опцията да заеме от централната банка до 50 милиарда швейцарски франка (54 милиарда долара). Това последва уверенията на швейцарските власти в сряда, че Credit Suisse "отговаря на изискванията за капитал и ликвидност, наложени на системно важни банки" и че може да получи достъп до ликвидност от централната банка, ако е необходимо.
Credit Suisse е първата голяма глобална банка след финансовата криза от 2008 г., на която се хвърля спешен спасителен пояс. Нейните проблеми пораждат сериозни съмнения относно това дали централните банки ще успеят да поддържат борбата си с инфлацията с агресивно повишаване на лихвените проценти.
Това премахва непосредствения риск. Но ни изправя пред друг избор. Колкото повече действаме, колкото повече притъпяваме паричната политика, толкова повече трябва да живеем с по-висока инфлация – и какво ще бъде тя?“, каза Деймиън Боуи, главен капиталов стратег в Barrenjoey в Сидни.
Заемът за Credit Suisse ще бъде по линия на покрития заем и краткосрочен ликвиден инструмент, напълно обезпечен с висококачествени активи. Той също така обяви оферти за първостепенни дългови ценни книжа за пари в брой до 3 милиарда франка.
Тази допълнителна ликвидност ще подкрепи основния бизнес и клиентите на Credit Suisse, тъй като Credit Suisse предприема необходимите стъпки за създаване на по-опростена и по-фокусирана банка, изградена около нуждите на клиентите“, казаха от банката.
Главният изпълнителен директор на Credit Suisse Улрих Кьорнер по-рано в сряда се опита да успокои инвеститорите относно достатъчната ликвидност, с която разполага кредиторът.
Нашият капитал, нашата ликвидна база е много, много силна“, каза Кернер пред медиите. „Ние изпълняваме и превишаваме основно всички регулаторни изисквания.“
Междувременно банкерите на Credit Suisse в Азия се обърнаха към клиентите, за да ги успокоят след последния приток на средства.
Казваме им да прочетат изявленията и да погледнат факта, че купуваме облигации на стойност 3 милиарда франка, защото са толкова евтини“, каза базиран в Хонконг старши банкер. „Това е всичко, което можем да кажем и да се опитаме да продължим с работата.“
Банкерът отказа да бъде назован, тъй като не е упълномощен да говори с медиите.
Европейски епицентър
Проблемите на 167-годишната банка изместиха фокуса на инвеститорите и регулаторите от Съединените щати към Европа, където Credit Suisse доведе след себе си до разпродажба на банкови акции, след като най-големият ѝ инвеститор каза, че не може да предостави повече финансова помощ поради регулаторни ограничения.
Притесненията относно Credit Suisse се добавиха към по-широките страхове в банковия сектор, предизвикани от колапса миналата седмица на Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank – две средни банки в САЩ.
Фокусът на инвеститорите е също така върху всяко действие на централните банки и други регулатори на други места за възстановяване на доверието в банковата система.
Политиците в Австралия и Южна Корея се опитаха да уверят пазарите в четвъртък, че банките в техните юрисдикции са добре капитализирани.
Крахът на SVB миналата седмица, последван от този на Signature Bank два дни по-късно, качи глобалните банкови акции на влакче на ужасите, тъй като инвеститорите се страхуват от нов случай на Lehman Brothers – гигантът на Уолстрийт, чийто фалит предизвика световната финансова криза преди повече от десетилетие .
В сряда акциите на Credit Suisse доведоха до спад от 7% в европейския банков индекс (.SX7P), докато петгодишните суапове за кредитно неизпълнение на водещата швейцарска банка достигнаха нов рекорд.
Разпродажбите породиха страхове от по-широка заплаха за финансовата система и двама източници на Reuters от надзорните органи казаха, че Европейската централна банка се е свързала с финансовите институции, за да ги разпита относно експозициите им към Credit Suisse.
Министерството на финансите на САЩ също каза, че наблюдава ситуацията около Credit Suisse и е в контакт с глобалните партньори.
Следващи стъпки
Бързото покачване на лихвените проценти затрудни някои фирми да изплащат или обслужват заеми, увеличавайки шансовете за загуби за кредиторите, които също се притесняват от рецесия.
Трейдърите сега залагат, че Федералният резерв, който само миналата седмица се очакваше да ускори кампанията си за повишаване на лихвените проценти в лицето на постоянната инфлация, може да бъде принуден да спре и дори да обърне курса.
Залозите за голямо увеличение на лихвените проценти на Европейската централна банка на срещата в четвъртък също се изпариха бързо поради нарастващите страхове за здравето на европейския банков сектор. Ценообразуването на паричния пазар предполага, че търговците сега виждат по-малко от 20% шанс за повишаване на лихвите с 50 базисни пункта на срещата на ЕЦБ.
Засега инвеститорите са фокусирани върху това какво ще се случи с Credit Suisse по-нататък.
Следващата важна стъпка трябва да излезе от техния главен изпълнителен директор и да покаже новата си стратегия на обществеността по-скоро, отколкото по-късно, за да успокои пазарите“, каза Тарек Хорчани, ръководител на отдела за основни брокерски сделки в Maybank Securities в Сингапур.
„Все още има възможност да се възстановят, но пътят ще бъде много неравен.“