„Няма риск от фалит и влизане на МВФ“: Финансовият министър бързо смекчи тона
Според Росица Велкова апокалиптичният сценарий ще се материализира само ако няколко поредни години дефицитът е 6 – 7%
Служебният финансов министър Росица Велкова драстично смекчи тона си, по-малко от 24 часа след изказванията си за риска от ликвидна криза в България и опасност за промяна на курса евро/лев. В ефира на националната телевизия тя няколко пъти повтори, че държавата не е пред фалит и няма опасност за промяна на фиксирания от четвърт век курс на лева към еврото.
Искам да уверя, че няма риск от фалит, държавата не е фалирала и няма риск Международният валутен фонд да дойде до една седмица, за да теглим заем. Няма риск за валутния борд“, заяви Велкова.
Все пак тя уточни, че тези рискове няма да са налице, „ако следваме една дългосрочна фискална политика в рамките на 3%“.
Апокалиптичните сценарии за невъзможност България да вземе дълг и да управлява плащанията си са заложени в неофициален доклад на финансовото министерство, представен пред правителството. Сценарият бе потвърден от финансовия министър на специален брифинг в сряда, на който тя каза, че теоретично има шанс за промяна на курса евро/лев. Изказванията ѝ предизвикаха бурна реакция, а Българската народна банка описа твърденията като „некомпетентни и безотговорни“.
Министър Велкова обясни, че във въпросния доклад са представени два сценария – единия при приемането на бюджет с дефицит до 3%, а другият – със „свръхдефицит“ между 6 и 7% за следващите четири години, които
са твърде високи дефицити за такъв период и тогава ще настъпят тези черни сценарии, които бяха извадени в контекста на доклада“.
Министърът побърза да успокои, че „няма как да фалираме, ако си плащаме редовно задълженията, пенсиите“. Тя уточни и че след погасяването на дълг от около 3 млрд. лв. в края на март фискалният резерв ще бъде около 10 млрд. лв., или двойно над законоустановения минимален праг.
По нейни думи до септември не би следвало да има ликвиден проблем, но зависи какъв бюджет ще бъде приет и с колко голям дефицит.
Ако дефицитът е прекалено голям, септември ще има затруднения с тегленето на дълг“, поясни Велкова.
Тя уточни, че в този случай България „автоматично ще влезе в дългова спирала“.
Служебният кабинет ще представи бюджет на 3 април – в деня след изборите, но още на 17 март ще публикува пакета си от данъчни промени, които са тясно свързани с бюджета.
Министърът поясни, че правителството „не целим да изпращаме послания на политическите партии“.