Златният стожер на Крумовград
„Дънди Прешъс Металс“ показва как се създава собствено ноу-хау в добивната индустрия и как цял един регион може да бъде съживен

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Рудник Ада Тепе от високо
Добивната индустрия в България набра голяма сила, натрупа опит и разви ноу-хау, с каквито дори водещи корпорации в света не разполагат. Представяме една отговорна компания с ценности, която работи с грижа към околната среда, към безопасността и благополучието на хората. Прозрачността е друга нейна важна характеристика, наред с многообразието на етноси и култури, с които и сред които работи. Иновациите са градивен елемент в развитието, а партньорството с местната общност е ключов момент за „Дънди Прешъс Металс“ навсякъде в България.
Свръхмодерният открит рудник „Ада тепе“ бе пуснат в експлоатация през август 2019 г. Гордост за компанията е, че 95% от персонала е местен, и всичко в крумовградското предприятие се прави основно от хора, които са родени и живеят на това място. Никъде по света не намират добър пример за такъв открит добив и се налага сами да създадат всички необходими решения.
Организация
От над 4 десетилетия това е първият новоразработен рудник на територията на страната. Близо 17 млн. лв. е инвестирала минната компания "Дънди Прешъс Металс Крумовград" в цялостното преобразяване на община Крумовград. В амбицията да има устойчивост на бизнеса и на живота в региона, през 2019 г. е създаден специален фонд за подпомагането на малки и средни фирми, в който досега са инвестирани близо 6 млн. лв. Оперативният директор Любомир Хайнов и Исмаил Салиф, главен инженер „Производство“, в подробности показват и обясняват новостите, които са внедрени, а също и всяка тънкост в работата както на терен, така и при добива на златно-сребърния концентрат. Наистина впечатляващо добра организация на всички нива на процесите. Несъмнено компанията е привлякла и обучила хора, способни да създадат иновации без аналог в света.
Социална отговорност
Инвестициите в полза на обществото са по линия на подписания през 2015 г. меморандум за разбирателство между дружеството и общината, обяснява Джанан Салиф, специалист „Корпоративна социална отговорност“. И за двете страни основната цел е подобряване условията на живот и подпомагане на устойчивото развитие на района. Постоянно се множат примерите за сътрудничеството с местната власт чрез подкрепата на различни инфраструктурни, социални, културни и спортни проекти. Всяка година компанията дофинансира с 0,5 млн. лв. местната болница, привличат се и медицински специалисти, за да се осигури достъп до качествено здравеопазване. Много грижи се полагат за равния достъп до добро образование, но и в редица други направления.
Посоката
Само за проучвания от 2003 г. компанията е вложила над 80 млн. лв. За 2022 г. инвестициите в проучвателна дейност надхвърлят 5 млн. лв. Проучват се четири площи в района с очакването да се открият залежи. Призивът на лидерския екип е разрешителните режими да се ускорят. Разчита се новият Регламент за критичните суровини от Европа да задейства бърза пътека по отношение на проучвателните процедури. След затваряне на рудника „Ада тепе“ ще последват няколко години за рекултивация и за наблюдения, ще има курсове за преквалификация. „Дънди Прешъс Металс Крумовград” продължава активно да взаимодейства с ръководството на общината, като Планът за закриване и рекултивация, включващ възстановяване на горския фонд, също ще бъде съгласуван.
ЕкоЛогично
Рудник "Ада тепе" се намира на територия от НАТУРА 2000. Има Обогатителна фабрика и Интегрирано съоръжение за съхранение на минни отпадъци. Рекултивацията на всяка запълнена клетка започва веднага, след като се достигне пълният ѝ обем, като се засаждат местни растителни видове. Ползват се само естествени торове и минерали. Всички терени, на които са извършвани добивни работи, се възстановяват, изградена е поливна система с капково напояване, прави се и постоянен мониторинг на извършваните дейности. До момента са рекултивирани 8,8 хектара с над 72 000 фиданки. Създадени са резервоари за дъждовна и технологична вода, която е част от производствения цикъл, като при нужда тя се пречиства в двете пречиствателни станции до качество на питейна вода и се зауства в близката река Крумовица. „Така на практика показваме, че и в зона от НАТУРА 2000 може да има рудници и кариери, ако процесите се управляват по правилния начин“, посочва Ирена Цакова, директор „Разрешителни и правни дейности“. По нейни думи екипът от професионалисти е успял да даде достоен отговор на всички страхове, с което се показва, че минният бизнес днес се развива с модерни технологии, които щадят околната среда, както и хората, които работят с тях.
Принос
За още по-добър ориентир за приноса на компанията ще дадем примери от 2022 г., когато общите плащания на дружеството към държавата са в размер на 43 млн. лв., като 18,37 млн. лв. е данъкът върху печалбата, 18,65 млн. лв. са концесионните такси, 1,2 млн. лв. отиват по линия на ДДФЛ и 473 хил. лв. за местни данъци. Приносът на „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ към БВП на страната е 0,2%.
Засега се предвижда рудник „Ада тепе“ да приключи работа през есента на 2026 г. Компанията мина през много трудности, докато стане добре приета в региона. Сега никой не иска тя да си тръгва оттам.