10 проекта получиха 100 000 лв. от Vivacom Регионален грант
В тазгодишното издание бяха подадени рекорден брой кандидатури

© ECONOMIC.BG / Vivacom
Деветото издание на Vivacom Регионален грант отличи 10 проекта в сферата на образованието и опазването на околната среда. Те бяха наградени с грантове от по 10 000 лв. по време на официална церемония.
В тазгодишното издание бяха подадени рекорден брой кандидатури – 395, което още веднъж подчертава, че програмата успява да отговори на нуждите на неправителствения сектор. За това допринесе и изцяло обновеното издание, в рамките на което телекомът удвои размера на грантовете, увеличи общия фонд на 100 000 лв. и опрости процеса за кандидатстване.
Vivacom Регионален грант е пример за това как компаниите могат да бъдат граждани на обществото – да подпомагат обществото и нас, хората, в това да изградим мостове, по които да вървим напред заедно“, отбеляза Николай Анреев, главен изпълнителен директор на Vivacom.
От началото на Vivacom Регионален грант досега телекомът е подкрепил 118 проекта на 105 граждански организации, а общата стойност на раздадените средства надхвърля 600 000 лв.
За 9 издания порасна и се превърна в иновативна програма за подкрепа на гражданската активност на местно ниво“, отбеляза Надя Шабани, директор на Български център за нестопанско право, който е партньор на инициативата на телекома от самото начало.
За пръв път във Vivacom Регионален грант бе въведената акселераторска програма. Финалистите имат възможността да участват в 3 специално разработени лаборатории, където заедно с експерти от Български център за нестопанско право, с помощта на които ще превърнат идеите си в работещи проекти и ще надградят комуникационните си умения. Те вече преминаха през първата лаборатория, предстои подкрепените организации да преминат през още две, на които ще доразвият комуникационните си умения и ще обменят опит и успешни практики с финалисти от предишни издания на Регионалния грант.
Наградените
Морски клуб „Приятели на морето“. Обединяваща водолазите в морската столица още от 1996 г., организацията все по-често се сблъска със задълбочаващия се проблем със замърсяването на морето и крайбрежието. Решава да го адресира с проекта си „Живия свят на Черно море“. Той е насочен към деца и младежи в региона на Варна, Шабла и Тюленово, които ще имат възможността да се запознаят с морската флора и фауна и да придобият реални знания как да се борят със замърсяването на околната среда . 80% от дейностите ще преминат под вода.
Сдружение „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“. Проектът включва разработване и предоставяне за ползване на училищата във Варненска и Добричка област на образователен модул за запознаване и опознаване живота на пчелите и тясната им връзка с бъдещето на човечеството. Идеята е да се построи интерактивен образователен модул под формата на голяма медна пчела, който да помогне за изучаването на живота на насекомите, както и разглобяем кошер. Ще бъде направен и образователен късометражен филм. Очаква се чрез проекта да бъдат достигнати около 50 000 души в региона.
Фондация „О, диви Родопи“. В рамките на проекта ще се реализират програма тип училище с деца младежи на възраст от 12 до 17 години в Източни Родопи. Основната мисия на организацията е да популяризира, възстановява и опазва биологичното разнообразие в този район на България, който се слави като един от най-богатите в това отношение не само в страната ни, но и в цяла Европа. Основната цел на проекта е да насочи тези знания към младите хора. За целта ще бъде организирана серия от образователни инициативи, в които ще се включат над 100 деца, които ще имат възможността да придобият нови знания сред природата.
Фондация „Елизабет Костова“. Проектът се казва „Поети без граници“, в който младежите ще имат възможност да се включат в безплатни работилници по творческо писане в неформална среда с млади съвременни български поети, да обсъждат света на поезията по нов начин и да бъдат насърчавани да станат част от него. Идеята стъпва върху научни изследвания, доказващи специфичния благоприятен ефект на изкуствата върху невробиологията и способността за учене.
Сдружение „IT Стара Загора“. Проектът „STEM ваканция“ е насочен към ученици от 7 до 12 години, които имат желание да се опознаят науката, технологиите, инженерството и математиката. Целта му е в града да не остане нито едно дете, родител и човек, който да не знае какво е STEM. Инициативата ще въвлече децата през лятото да се запознаят по интересен начин с науката и да им покаже, че програмирането е лесно и интересно. В дългосрочен план това ще помогне за насочването им към професиите на бъдещето и ще улесни прехода от гимназия към университет.
Национално читалище на слепите „Луи Брайл 1928“. В рамките на проекта ще се издаде граматика на английски език в помощ на зрително увредените деца и възрастни у нас. Читалището е единственото издателство на брайлова литература, а с новия си проект ще публикува една от най-добрите граматики по английски език – на Майкъл Елис, както и две адаптирани книги за напреднали. Това ще помогне за реализацията на незрящите млади хора – доказано е, че тези от тях, които владеят английски език, имат четири пъти повече шанс да намерят работа, да бъдат добре трудово реализирани, отколкото другите, които не знаят чужд език.
Фондация „Ботаника Лайф“. Проектът е свързан с провеждането на зелено селско училище за деца и родители от селата в община Търговище. Целта им е да предизвикат осъзната промяна в отношението към природата, природните богатства и тяхното устойчиво използване чрез интерактивни и образователни методи и работа на терен сред природата.
Българско дружество за защита на птиците тества. В инициативата ще се включат хора с нарушено зрение и хора с интерес към орнитологията, които ще се научат как да разпознават видовете птици по звуци. По този начин хората със зрителни увреждания ще оценят природните дадености на София и ще научат повече за птиците и тяхното опазване. Любопитното е, че в Европа такова нещо не е правено. Дългосрочната цел на проекта е създаване на устойчиви и ефективни модели за социално включване на хора с нарушено зрение в опазването на природата, познаването и опазването и по конкретно на птиците.
Сдружение „Център за творческо обучение“. Като част от проекта ще се проведе събитие, насочено към младежи от 13 до 19 години. Те ще създадат публични проекти, като използват изкуствен интелект и силата на технологиите. Целта е образованието да стане по модерно, по дигитално и съвременно. В рамките на проекта ще бъде организиран образователен лагер за младежи, наречен „Изкуствен интелект за екологична устойчивост“. Той ще обедини авангардния изкуствен интелект и екологията.
Фондация „Арт Бюро“. Идеята на проекта им е да запознаят деца със слухови проблеми с базови произведения в българската и световна литература посредством театрални похвати. Това ще допринесе за по-цялостната им интеграция и активно включване в културния живот.