20 държави се договориха за ударно производство на чист водород
Споразумението може да модернизира тежките индустрии, които в момента разчитат основно на нефт, газ и въглища

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Повече от 20 страни се съгласиха да участват в инициативата на Япония за увеличаване на производството на чист водород до поне 90 млн. тона годишно до 2030 г. За сравнение, сега то се равнва на около 1 милион тона, съобщава Reuters, позовавайки се на информация от японското министерство на индустрията.
В международнодо споразумение участват страни като Съединените щати, Австралия и Германия, а до реализацията му се стигна след проведена среща на тема водородна енергетика в Токио.
Много държави, включително бедната на ресурси Япония, са изправени пред исторически риск за енергийната сигурност след нахлуването на Москва в Украйна. Заплахата от прекъсване на доставките на газ в момент, когато световното предлагане е ограничено и спот цените са главоломно високи, е предизвикателство, с което страните трябва да се справят.
Вярваме, че стратегическото увеличаване на устойчивото производство и използването на нисковъглероден и възобновяем водород може да допринесе значително за осигуряване на енергийна сигурност, устойчивост и климатични цели“, заяви Токио, без да дава подробности за това как може да бъде постигната целта.
Водородът се разглежда като бъдещото зелено гориво и ключ към декарбонизирането на стоманодобивната и химическата индустрии, които в момента разчитат на въглища, газ и нефт. Водородът е и инструмент за постигане на климатичните цели. Също така е от ключово значение за постигане нулеви нетни емисии до 2050 г.
Глобалната цел за производство на 90 млн. тона син и зелен водород годишно до 2030 г. е малко под определените от Международната агенция по енергетика (МАЕ) 95 млн. тона, които тя изчислява, че ще са необходими за постигането на нетни нулеви емисии до 2050 г.
Синият водород се произвежда от природен газ, но вредните емисии се елиминират чрез улавяне и съхранение на емитирания въглерод. Зеленият пводород пък се извлича от водата с помощта на електролиза, захранвана от възобновяема енергия.
Необходима е по-голяма политическа подкрепа за стимулиране на нови и по-чисти употреби на водород в тежката промишленост и транспорта на дълги разстояния“, посочи МАЕ в скорошен доклад.
Япония има за цел да увеличи своите годишни доставки на водород, включително вноса, до 3 млн. тона до 2030 г. от около 2 млн. тона сега.