Бежанската вълна тепърва ще залива България
Много спешно трябва да се направи разчет колко хора можем да поемем и да се създадат добри условия за тази бройка, смята арабистът Нина Спасова
- Г-жо Спасова, бежанци ли са наистина сирийските "бежанци" след като повечето от тях пристигат от Турция, която е незастрашена територия, а според Закона за убежището и бежанците и Конвенцията за статута на бежанците чужденец получава такъв статут ако пристигне директно от застрашена територия?
Оказва се, че за да има статут на бежанец, един човек трябва да идва директно от страна на конфликта. Тоест, пристигащите от Турция хора и от всички дадени интервюта по въпроса, включително от председателя на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев, повечето тях са дошли по нелегални пътища. Затова и вече се строи ограждение по територията. Подобна стена се изгражда и в Турция, за да не минават контрабандно бежанците. За това обаче получаваме и вече критики в европейския печат. Бежанците на практика получават статут на емигранти, което допълнително обърква ситуацията. Факт е, че те не са връщани и са приемани.
- Голяма част от бежанците са кюрди. Какво представлява този етнос и какъв е неговият манталитет?
Кюрдите са един етнос, който представлява народ без държава на практика. Те живеят основно в Турция, Иран, Ирак и отчасти в Сирия. Там са между 1.5 и 2 млн. души, като между сирийските кюрди има и християни. Те са около 50 хиляди. Един от градовете на кюрдите в Сирия е Алепо (Халеб) – голям, хубав град, близо до границата с Турция. Съдейки по града и дори бизнеса там, те в никакъв случай не са втора категория хора, въпреки че нямат държава. Ако в действителност по-голямата част от бежанците в България са кюрди, няма нищо лошо в това. Проблемът е по-скоро политически, защото кюрдите са в близките до Турция територии, а пък страната има проблеми с Турската работническа партия.
- До каква степен могат да се интегрират бежанците в обществото у нас?
Те са по-затворен кръг, който на практика няма държава. Контактуват предимно с хора от същите територии и не са най-социализиращите се хора. Това обаче не би създало проблеми у нас. В същото време самите сирийци определено са склонни да дават пари за всяко нещо. За да се справят с даден проблем, за тях първата стъпка е именно даването на пари, независимо дали става въпрос за корупция или не. Това е манталитет по-скоро на сирийците, отколкото на кюрдите и нищо чудно да пристигат по този начин, именно чрез контрабандни канали, за които плащат.
- Какво сравнение може да бъде направено между бежанската вълна в България и тази в някоя друга европейска страна като Италия?
В Италия отиват по морски път и ми се струва, че са хора, които са една степен по-добре финансово, отколкото тези у нас. Много от сирийците у нас казват, че са с възможности и имат бизнес в Сирия, но не ми се струва, че е така. Тези хора, които идват по този начин в никакъв случай не са добре финансово. В Сирия основно се издържат с търговия и не може да се каже, че разполагат с големи финансови възможности.
- Взима ли адекватни мерки държавата?
Държавата обявява, че не може да приема повече бежанци, но върховният комисариат на ООН очаква 2 млн. сирийци да напуснат страната си. Тоест, тепърва такава вълна ще залива страната. Не е изключено да дойдат до 100 хил. бежанци в България. На този етап правителството иска финансова помощ, но едва ли ще успеем да се справим в тези малки срокове. Струва ми се, че въобще не се взимат адекватните мерки. Кризата в Сирия продължава вече 2 години. Поне от 1 година се говори, че тези събития ще се отразят и у нас. Изгубихме много ценно време, за да вземем нужните мерки. Сирия върви по пътя на Ирак. Сега, в оставащите месеци до 2014 година нещата тепърва ще се развиват и времето е ключово. Целият процес на инспектиране и унищожаване на химически оръжия ще отнеме поне още година и ситуацията там ще остане такава, а бежанците ще се увеличават. Много спешно трябва да се направи разчет колко хора можем да поемем и да се създадат добри условия за тази бройка, защото това което се случва в момента е под всякаква критика.